Co robić w niedzielę w Poznaniu?

Autor: A. Karczewska fot. archiwum redakcji
REKLAMA

Choć opady deszczu mogą zniechęcać do wychodzenia z domu to warto w przedświątecznym ferworze znaleźć chwilę na odpoczynek od codziennych obowiązków i skorzystanie z oferty kulturalnej i atrakcji w Poznaniu. Jak spędzić niedzielę? Oto kilka propozycji.

Już od godziny 11:00 odbywać się będzie wyjątkowy Kiermasz Świąteczny w Pracowni Ekonomii Społecznej "Ładne rzeczy". Swoje wyroby będą na nim sprzedawać poznańskie podmioty ekonomii społecznej. To stowarzyszenia, fundacje, spółki non profit i spółdzielnie socjalne, które z jednej strony działają jak standardowe firmy, a z drugiej - społecznie wzmacniają osoby potrzebujące pomocy. Pracują w nich poznaniacy i poznanianki z niepełnosprawnościami, chorobami psychicznymi, walczący z uzależnieniem, wychodzący z kryzysu bezdomności. Kiermasz potrwa do godziny 16:00.

Miłośnicy herbaty powinni wybrać się dziś do Palmiarni Poznańskiej, gdzie odbywać się będzie Międzynarodowy Dzień Herbaty, z okazji którego przygotowano szereg atrakcji. Podczas wydarzenia w Palmiarni Poznańskiej będzie można poszerzyć i uzupełnić swoją wiedzę na temat tej wyjątkowej rośliny, która gości w domach na całym świecie w najróżniejszym wydaniu. Zaplanowano m.in. wykłady i degustacje, a także wystawę fotografii autorstwa Agaty Ożarowskiej. To okazja, by dowiedzieć się jak wygląda proces powstawania herbaty. Poruszone zostaną również kwestie ciężkiej pracy ludzi, którzy biorą udział w tym procesie.

Przez cały dzień dostępne będą rówież atrakcje Betlejem Poznańskiego na Placu Wolności. Tradycyjnie powstał kiermasz z charakterystycznymi drewnianymi domkami, w których swoją ofertę prezentują zarówno wystawcy z Polski jak i z innych, głównie europejskich państw. To okazja do spróbowania tradycyjnych potraw takich jak barszcz, pierogi czy bigos, a także przysmaków zagranicznych, w tym słynnych niemieckich kiełbas czy słodkich wyrobów z różnych państw. Popić można to grzańcem czy piwem. Na stoiskach dostępne będą również ozdoby choinkowe, wyroby rękodzielnicze i wiele innych wyrobów, które sprawdzą się jako prezent pod choinkę.  Nie brakuje również atrakcji, które co roku cieszą zarówno najmłodszych jak i dorosłych - karuzele dla dzieci oraz Diabelski Młyn, który stanął w rejonie fontanny Wolności i daje możliwość oglądania panoramy miasta.

Trwa również Betlejem Poznańskie na Starym Rynku. Przez kolejne tygodnie, aż do 22 grudnia, na Starym Rynku będzie można korzystać z licznych atrakcji, jakie przygotowano w ramach tegorocznej edycji Betlejem Poznańskiego. Na starorynkowej płycie stanął kiermasz świąteczny, na którym polscy i zagraniczni wystawcy sprzedają zarówno produkty spożywcze, zwykle regionale wyroby i przysmaki, jak i ozdoby świąteczne czy wyroby rękodzielnicze. Tradycyjnie na Starym Rynku stanęła również Szopka Bożonarodzeniowa i po raz kolejny skrzynka na listy w ramach Poczy św. Mikołaja. W każdy weekend na najmłodszych odwiedzających będą czekać zimowe animacje oraz spotkania z postaciami z bajek. Dla „małych i dużych” występować będą także artyści ze swoim fire show „Świąteczna gorączka”.

Dla tych, którzy chcieliby wyjechać na chwilę z Poznania ciekawą opcją jest wycieczka do Szreniawy, gdzie odbywać się będzie Jarmark Bożonarodzeniowy Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

Około godziny 17:10 na Starym Rynku przed poznańskim Ratuszem harcerze oficjalnie przekażą Betlejemskie Światło Pokoju. To tradycja, która kultywowana jest w Polsce od ok. 30 lat.

W Galerii na Dziedzińcu Starego Browaru czynna jest wystawa "Jestem dziełem sztuki" Daniela Lismore'a. Jego dzieła są połączeniem klasyki i historii sztuki z powszechnym… kiczem i banalnością. Łączy materiały, biżuterię i przedmioty o różnym pochodzeniu. Inspiruje się kulturami z całego świata - od Masajów po japońskie gejsze, przez style Marii Antoniny i… Davida Bowiego.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA