Jak spędzić sobotę w Poznaniu?

Autor: A. Karczewska fot. archiwum redakcji
REKLAMA

Lipiec jest już na półmetku, a oferta wakacyjna w Poznaniu cały czas się rozwija. Warto wykorzystać to do spędzenia wolnego czasu w interesujący sposób. Coś dla siebie znajdą zarówno najmłodsi, jak i ci starsi mieszkańcy i turyści.

Dziś rozpoczyna się nowy cykl będący wspólną inicjatywą Miasta Poznań, spółki Targowiska i Jedzielni, czyli Ekotargowiska. W ramach cyklu mieszkańcy będą mogli m.in. przekonać się, dlaczego tak ważny jest recykling i segregacja odpadów, a także w jaki sposób można dbać o środowisko na co dzień. Organizatorzy chcą uwrażliwić społeczeństwo w zakresie ochrony i dbania o naturę, a także rozwinąć u mieszkańców kreatywność ekologiczną. Pierwsza odsłona spotkań zaplanowana jest na najbliższą sobotę i niedzielę, na rynku Jeżyckim, gdzie w godzinach 10:00-15:00. W tym czasie będzie można spróbować potraw, które przygotują jeżyckie restauracje w duchu ekologii. W menu jest ok. 20 dań kuchni wschodu i kuchni polskiej z 5 lokali gastronomicznych, w cenie do 10 zł.

To już ostatni moment, by wybrac się na Jarmark Świętojański, który potrwa tylko do niedzieli. Podobnie jak w latach ubiegłych Jarmark odbywa się pod znakiem regionalności. W drewnianych domkach na płycie Starego Rynku można kupić unikatowe wyroby rzemieślnicze i rękodzielnicze, w tym m.in. biżuterię z bursztynu, ręcznie szyte notesy, oryginalną odzież i galanterie wprost z Nepalu i Indii czy wiele innych wyrobów. Nie brakuje także dobrej kuchni i regionalnych przysmaków. Jak zwykle można spróbować i zaopatrzyć się m.in. w góralskie sery, tradycyjne wędliny i kiełbasy, miody z wielkopolskich pasiek i inne wyroby pszczele, piwa rzemieślnicze oraz oryginalne herbaty i kawy ze Sri Lanki. Tradycyjnie dostępne są również stoiska kolekcjonerów, numizmatyków, filatelistów i handlarzy starociami, którzy zaprezentują poznaniakom i turystom swoje kolekcje. Sobota, 18 lipca to dzień dedykowany Hospicjum Palium. W programie znalazły m.in. koncerty, wspólne czytanie bajek, kiermasz czy gra miejska. Ostatniego dnia jarmarku - w niedzielę, 19 lipca odbędzie się koncert zespołu muzyki dawnej "Góra Trolla", który swoim repertuarem nawiązuje do czasów średniowiecza i renesansu. 

W ten weekend na tory kolejki wąskotorowej Maltanka wyjedzie zabytkowy, 95-letni "Borsuk", czyli parowóz Borsig Bn2t. Wyjątkowy pojazd ciągnący wagoniki jest dodatkową atrakcją dla mieszkańców i turystów, szczególnie, że na trasę wyjeżdża jedynie w co drugi weekend wakacji.

Nad jeziorem Rusałka odbywać się będzie dziś Letnia Akademia WOPR. Zaplanowano m.in. zajęcia sportowe dla dzieci i warsztaty pierwszej pomocy. Ratownicy będą opowiadać także o zasadach bezpiecznej zabawy i wypoczynku nad wodą. Zaprezentowany będzie również sprzęt ratowniczy, w tym m.in. samochód służbowy, skuter wodny z platformą oraz sprzęt ratowniczy.

Wiedząc jak zachować się nad wodą, także na terenie obiektu zamkniętego, z pewnością wielu ucieszy wiadomość, że od dziś ponownie otwarta jest pływalnia Atlantis. Obiekt to atrakcja dla małych i dużych.

Pozostając w tematyce aktywności fizycznej, podczas spaceru czy przejażdżki rowerem po Wartostradzie warto skorzystać również z nowej atrakcji, jaką są ścianki wspinaczkowe , a także stanowisko do slackline, czyli uprawiania sportu na taśmie. Nowe atrakcje stanęły w rejonie ul. Hlonda i rzeki Głównej przy Wartostradzie.

Jest też coś dla miłośników kultury. Jedną z najnowszych wystaw Muzeum Narodowego w Poznaniu jest "Formy w przestrzeni", która skupia się wokół twórców i historii rzeźb plenerowych powstających w latach 60. i 70. Ekspozycja jest współorganizowana przez Fundację Rarytas oraz Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Na wystawie „Formy w przestrzeni” w Muzeum Narodowym można podziwiać projekty i modele zarówno zrealizowanych jak i niezrealizowanych w plenerze form przestrzennych. Ich autorami są poznańscy twórcy - Bakalarczyk, Banasiewicz, Berdyszak, Chonacki, Kopczyńska, Kopczyński, Krzymański, Murlewski, Pawlickia, Petruk, Pukacki, Rodzińska, Sobociński, Woch czy Wojtowicz. Jednocześnie, wśród rzeźb przedstawione są także archiwalne zdjęcia Jerzego Nowakowskiego oraz cykl fotografii Magdaleny Andrynowskiej, w którym udokumentowane są rzeźby stojące w Parku Cytadela i na poznańskich Ratajach.

Warto także zajrzeć do Galerii na Dziedzińcy, gdzie trwa Wystawa Konkursu 30/30 na najlepszą polską okładkę 2019. Tegoroczna jest już szóstą edycją Konkursu zainicjowanego przez grafika Rosława Szaybo, w którym wyróżniane są najlepsze prace okładkowe. 

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA