W sobotę początek 45. Jarmarku Świętojańskiego. Będzie parada, pokazy i wiele innych atrakcji

Autor: A. Karczewska fot. archiwum
REKLAMA

Już w sobotę, 4 lipca rozpocznie się tradycyjny Jarmark Świętojański na Starym Rynku w Poznaniu. To atrakcja, która co roku od lat przyciąga wielu mieszkańców i turystów. Wydarzenie potrwa dwa tygodnie, w czasie których będzie można korzystać z przygotowanych atrakcji i kupić regionalne produkty i wyroby.

To już 45. edycja Jarmarku Świętojańskiego, choć w tym roku, z uwagi na sytuację epidemiologiczną zmieniono zarówno termin jak i wielkość wydarzenia. Organizatorzy zapewniają jednak, że nie zabraknie przez to atrakcji.

Jarmark rozpocznie się w sobotę, 4 lipca, gdy o godzinie 12:30 poznańscy Rzemieślniczy odbiorą pod Ratuszem symboliczne klucze do miasta z rąk zastępcy prezydenta Poznania, Mariusza Wiśniewskiego.

Następnie odbędzie się pokaz artystyczny inspirowany włoską sztuką tańca z chorągwiami, a o godzinie 14:00 wokół Starego Rynku przejdzie traycyjna kolorowa parada.

Podobnie jak w latach ubiegłych Jarmark będzie upływał pod znakiem regionalności. W drewnianych domkach na płycie Starego Rynku będzie można kupić unikatowe wyroby rzemieślnicze i rękodzielnicze, w tym m.in. biżuterię z bursztynu, ręcznie szyte notesy, oryginalną odzież i galanterie wprost z Nepalu i Indii czy wiele innych wyrobów.

Nie zabraknie także dobrej kuchni i regionalnych przysmaków. Jak zwykle będzie można spróbować i zaopatrzyć się m.in. w góralskie sery, tradycyjne wędliny i kiełbasy, miody z wielkopolskich pasiek i inne wyroby pszczele, piwa rzemieślnicze oraz oryginalne herbaty i kawy ze Sri Lanki.

Tradycyjnie pojawią się również stoiska kolekcjonerów, numizmatyków, filatelistów i handlarzy starociami, którzy zaprezentują poznaniakom i turystom swoje kolekcje.

W programie znalazł się również szereg dodatkowych atrakcji. W tym roku po raz pierwszy odbędą się zawody rzeźbienia w drewnie - Speed Wood Carving. Zawodnicy zmierzą się w takich konkurencjach, jak "Ostre Cięcie" - obróbka piłą oraz "Wysokie napięcie" - obróbka elektronarzędziami. Zmagania będzie można zobaczyć w niedzielę, 5 lipca, przed domkami budniczymi. Początek w samo południe.

Z kolei w przyszłym tygodniu, 11-12 lipca, na płycie Starego Rynku stanie Osada Wczesnośredniowieczna, gdzie będą odbywać się pokazy życia codziennego ludzi z tamtego okresu, walk wojowników i dawnego rzemiosła.

Tradycyjnie także pojawi się wątek charytatywny. Za dwa tygodnie, 18 lipca, dzień upłynie pod znakiem Hospicjum Palium, które będzie można wesprzeć. W programie znalazły m.in. koncerty, wspólne czytanie bajek, kiermasz czy gra miejska.

Z uwagi na pandemię koronawirusa, tegoroczna impreza będzie odbywać się przy dodatkowym reżimie sanitarnym. Wydarzenia zostały przygotowane zgodnie z odpowiednimi wytycznymi, a organizatorzy proszą o pamiętaniu m.in. o zasadzie trzymania dystansu.

Stoiska handlowe będą czynne codziennie, od godziny 10:00 do godziny 21:00 lub do "ostatniego" klienta.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA