Moc atrakcji, czyli jak spędzić sobotę w Poznaniu

Spacer po zabytkowym budynku uczelni, targi dla dzieci i rodziców, inauguracja sezonu na lodowisku na Chwiałce, warsztaty, animacje, konkursy, Poznański Dzień Organizacji Pozarządowych, wystawa w Palmiarni Poznańskiej, koncerty czy może przejażdżka zabytkowym autobusem? Sobota będzie obfitować w ciekawe wydarzenia, które z pewnością zachęcą “małych i dużych” do spędzenia czasu poza domem.

W godzinach 10:00-16:00 będzie można wziąć udział w 9. Poznańskim Dniu Organizacji Pozarządowych, który w tym roku po raz pierwszy zostanie połączony z Targami Podmiotów Ekonomii Społecznej, czyli Poznańskim Targiem Dobra. Wzdłuż ulicy swoje stoiska będą miały 52 organizacje pozarządowe, w tym 20 podmiotów ekonomii społecznej. To okazja do zapoznania się z organizacjami i wolontariuszami, którzy działają na rzecz innych na terenie Poznania. Stoiska wystawców to jednak nie wszystko, co czeka na odwiedzających. W czasie trwania wydarzenia odbywać się będą także warsztaty, pokazy i spotkania. Powstanie również specjalna strefa ekoNGO, gdzie będzie można dowiedzieć się, w jaki sposób prowadzić ekologiczny styl życia. Nie zabraknie również strefy z atrakcjami dla najmłodszych, gdzie czeka na nich szereg zabaw, turniejów i pokazów.  W programie znalazły się również konkursy, m.in. mówienia w gwarze poznańskiej i rozporządzania budżetem domowym.

Zarówno dzieci jak i rodzice – ci obecni i przyszli – z pewnością znajdą coś dla siebie podczas targów Happy Baby, które rozpoczynają się dziś na Międzynarodowych Targach Poznańskich. To okazja nie tylko do znalezienia często bardzo oryginalnych i nietypowych zabawek i różnego rodzaju artykułów dla dzieci, ale także wzięcia udziału w szeregu warsztatów, prelekcji czy spotkań. Rodzice mogą skorzystać z porad lekarzy i specjalistów zarówno na temat dzieci i ich rozwoju, jak i zdrowia matki, ciężarnej, kwestii porodu, połogu czy np. aktywności fizycznej i diety podczas ciąży. Dla dzieci przygotowano szereg zabaw, przedstawienia, animacje, a także specjalną strefę testów zabawek.

O godzinie 12:00 rozpocznie się ostatni ze spacerów w ramach cyklu “Spacery na Stulecie” organizowanych z okazji setnej rocznicy powstania Uniwersytetu Poznańskiego. Przechadzka poświęcona zostanie budynkowi Collegium Maius przy ul. Fredry 10. W czasie spacerów z przewodnikiem uczestnicy zwiedzają budynki uniwersyteckie, niemal przenosząc się w czasie oglądając ich zakamarki i słuchając fascynujących historii. Nie brakuje również ciekawostek i anegdot związanych zarówno z obiektami, jak i ludźmi, którzy pełnili tam swoje funkcje w przeszłości.

Choć za oknem pogoda jeszcze letnio-jesienna, to już dziś nastąpi inauguracja sezonu na lodowisku Chwiałka. Łyżwiarze będą mogli korzystać z tafli już od godziny 12:00 w sobotę (ostatnie wejście o godzinie 17:00) oraz od 13:00 w niedzielę (ostatnie wejście o godzinie 19:00). 

Od godziny 14:00 przy poznańskiej Arenie w Parku Kasprowicza będzie odbywał się Poznański Dzień Energii. W strefie dla dzieci najmłodsi będą mieli okazję zmierzyć się w grze wielkoformatowej, uwolnić swój artystyczny potencjał w kąciku plastycznym lub spróbować swoich sił w bubble soccer (piłka nożna w dmuchanych balonach). Nie zabraknie również klasyków, jak dmuchane zamki, malowanie twarzy lub modelowanie balonów. W trakcie licznych warsztatów z zakresu energii i ekologii goście dowiedzą się m.in. jak stworzyć las w żarówce lub samonawadniające się rośliny, spróbują swoich sił w PowerRun, a także wystartują w quizie sprawdzającym wiedzę eko-energetyczną.

Dziś także początek Kierskiego Festiwalu, czyli wyjątkowej imprezy łączącej muzykę z końmi. Pierwszego dnia wydarzenia główną atrakcją będą koncerty, a drugiego zawody w woltyżerce sportowej. Na scenie pojawią się m.in. Wojtek Mazolewski Quintet, który wystąpi wraz Ania Rusowicz oraz Piotrem Ziołą w ramach projektu „Chaos Pełen Idei”. 

W Palmiarni Poznańskiej rozpoczyna się wystawa litopsów i innych sukulentów Afryki. Prezentowane są liczne gatunki “żywych kamieni” oraz inne sukulenty min. z rodzajów aloes. haworsja i gasteria. Towarzyszą jej kiermasz roślin, a także promocja książki „Uprawa litopsów i innych żywych kamieni”.

Dziś ostatnia w tym roku okazja, by skorzystać z kursu Nocnej Turystycznej Linii Autobusowej nr 200. Na ulice miasta wyjedzie zabytkowy autobus, który wyruszy w trasę o godz. 21.00 w przystanku Zeylanda.

To także ostatni w tym sezonie weekend z wydarzeniami w ramach cyklu Kulturalny Stary Rynek. Ogodzinie 19:00 na Scenie na Quadro pojawią się Pola Chobot i Adam Baran, którzy specjalizują się w muzyce alternatywnej.