Chwiałkowski i 23 Lutego znikają z ulic Poznania

Nie będzie ul. Chwiałkowskiego ani 23 Lutego. Nie ma także szans na „Chwiałkę”. Wojewoda wielkopolski przedstawił nowe nazwy 49 wielkopolskich ulic, które podlegają przepisom ustawy dekomunizacyjnej. Wśród nich, znalazły się dwie ważne poznańskie ulice.

Specjalnie powołany do tego zespół wojewody, pracował nad sprawami związanymi z ustawą dekomuniazcyjną pół roku. Zgodnie z przepisami, w pierwszej kolejności, nazwy ulic nawiązujące do komunizmu miały być zmienione przez samorządy. Jeżeli jednak z różnych przyczyn nie podjęto decyzji, wydawał ją wojewoda.

Wiele samorządów oddawało wojewodzie ostateczną decyzję z sugestiami nowych nazw. Polityk często nie zdecydował się na ich uwzględnienie. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, Zbigniew Hoffmann podpisał zarządzenie zastępcze.

Wojewoda wyraził nadzieję, że dzięki ustawie, z wielkopolskich ulic „całkowicie znikną bolszewickie relikty”. W Poznaniu, najwięcej obaw i sprzeciwu mieszkańców budziły zmiany nazw dwóch ulic – 23 Lutego i Chwiałkowskiego.

W przypadku tej pierwszej, data wkroczenia wojsk radzieckich do Poznania w 1945 roku, zgodnie z decyzją IPN, musiała bezwględnie zniknąć. Wielu mieszkańców miało nadzieję, że jednak uda się ją zachować. To ulica, która przez lata wpisała się w krajobraz tej części miasta.

Zgodnie z decyzją wojewody, zyska nową patronkę – porucznik pilot Janinę Lewandowską, która zginęła zamordowana w Katyniu.

Jeszcze większe nadzieje, poznaniacy wiązali z możliwością pozostania przy skojarzeniu z obecną nazwą ul. Chwiałkowskiego. Wśród propozycji, największą popularnością cieszyła się ul. Chwiałka, nawiązująca do nazwy obiektów POSiR, które są przy niej położone. Obecnie, wiele osób nazwę kojarzy właśnie z popularnym lodowiskiem, a nie samą osobą Chwiałkowskiego.
Jak pisaliśmy na początku ubiegłego miesiąca, IPN miało zastrzeżenia co do nazwy, ponieważ zgodnie z przepisami „wykorzystanie choćby częściowo skrótu nazwiska w nazwie ulicy nie będzie zgodne z celami ustawy”.

Zgodnie z ogłoszoną dziś decyzją wojewody, patronem ulicy zostanie jednak artysta Jan Spychalski.

Oprócz nich, nazwy zmienią jeszcze dwie ulice – 9 maja oraz al. Braterstwa Broni. Pierwsza, zostanie ul. Kazimierza Spornego, natomiast druga ul. gen. Stanisława Sosabowskiego.

Podpisane dziś zarządzenie wejdzie w życie za 14 dni.