Kropla dobra, czyli Poznań dziękuje ozdrowieńcom oddającym osocze

Miasto Poznań przygotowało specjalne torby z prezentami dla ozdrowieńców COVID-19, którzy podzielą się swoim osoczem. W ten sposób stolica Wielkopolski chce podziękować w ratowaniu życia i pomóc medykom, którzy stosują osocze do leczenia zakażonych Sars-CoV-2, będących w ciężkim stanie. Miejska akcja przebiega pod nazwą „Kropla dobra – Poznań dziękuje za osocze”.

Osocze ozdrowieńców po COVID-19 stosowane jest w leczeniu osób zakażonych, których stan jest ciężki. Posiada przeciwciała, które wspierają organizmy chorych w walce z koronawirusem. Oznacza to, że oddając osocze można uratować czyjeś życie.

Miasto Poznań chce podziękować osobom, które pomagają innym i przygotowało specjalną akcję „Kropla dobra”. Ozdrowieńcy oddający osocze w Poznaniu otrzymają specjalny pakiet promocyjny.

Obejmie on materiałową torbę i maseczkę ochronną z logo akcji, podziękowania od prezydenta Poznania oraz voucher do wykorzystania w miejskich jednostkach kultury, sportu i rekreacji.

Vouchery będą przydzielane losowo, dlatego ozdrowieńcy nie będą wiedzieli, na co będą mogli wymienić swój. Wśród ofert znalazły się m.in. bilety: rodzinny do Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu, otwarty dla dwóch osób do Teatru Animacji, wejście dla dwóch osób do Kina Muza, Kina Pałacowego, na pływalnię krytą Chwiałka, Rataje lub Winogrady, trzygodzinny bilet dla jednej osoby do Term Maltańskich oraz bilet na pływalnię Atlantis (pojedynczy lub podwójny).

Wartość pakietów wynosi ok. 95 zł. Co ważne, torby i maseczki zostały uszyte przez podmioty ekonomii społecznej w Poznaniu. To miejsca wspierające m.in. osoby wychodzące z kryzysu bezdomności czy niepełnosprawne.

Akcja skierowana jest do ozdrowieńców, którzy oddadzą osocze w poznańskim RCKiK, niezależnie od miejsca zamieszkania. Jest inicjatywą Tomasza Stachowiaka, radnego Miasta Poznania, przy współpracy Pracowni Ekonomii Społecznej “ładne rzeczy”, Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu oraz miejskich jednostek kultury, sportu i rekreacji. . Rozpoczyna się dzisiaj, 23 lutego i potrwa do wyczerpania pakietów.

Osocze mogą oddać osoby, które:

– spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi

– przechorowały Covid-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji pacjent/gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe

– odczekały 14 dni od zakończenia izolacji lub od daty uzyskania dodatniego wyniku badania przeciwciał anty-SARS-CoV-2

– są w wieku 18-65 lat