Szybkie testy na koronawirusa na poznańskim lotnisku dostępne dłużej

Testowanie pasażerów poznańskiego lotniska Ławica, pod kątem zakażenia Sars-CoV-2 zostanie przedłużone. Pierwszy raz testy przeprowadzono w niedzielę, a z uwagi na sukces procedury, zdecydowano się dać podróżnym tę możliwość także w kolejnych dniach.

Możliwość wykonania szybkiego testu antygenowego lub LAMP na lotnisku Poznań-Ławica dostępna jest dla pasażerów lotów do Amsterdamu linią KLM. Zgodnie z wymaganiami holenderskiego rządu, podróżni przybywający do Holandii muszą uzyskać negatywny wynik testów przeprowadzonych przed wylotem. Po raz pierwszy akcję przeprowadzono w niedzielę, 24 stycznia.

Udało się na czas i bez jakichkolwiek problemów przetestować pasażerów, którzy wynik otrzymują zarówno w wersji elektronicznej jak i papierowej, w języku polskim i angielskim, w ciągu ok. 20 minut od momentu pobrania materiału do badania.

Szybkie testy nie mogą być wykonane wcześniej niż 4 godziny przed wejściem na pokład. Szybkie testy nie zastępują testu PCR-test, który powinien równocześnie być wykonany najwcześniej na 72 godziny przed planowanym lądowaniem w Holandii. Wyjątkiem jest szybki test LAMP, który zastępuje test PCR. W przypadku posiadania przez pasażera aktualnego testu PCR (bardzo prosimy o dokładne sprawdzanie) pasażer może wybrać rodzaj obowiązkowego drugiego testu – antygenowy lub LAMP.

Informuje port lotniczy Poznań-Ławica

Próbki pobierane są przez zespół medyczny z Centrum Badań DNA w Poznaniu.

Z uwagi na zadowolenie pasażerów, a także sprawne przeprowadzenie testowania, podjęto decyzję o wydłużeniu oferty dla pasażerów linii KLM latających z Poznania.

Od 29 stycznia do 5 lutego, wszyscy podróżujący tą linią do Amsterdamu będą mogli skorzystać z oferty wykonania szybkich testów. Jak informuje Centrum Badań DNA, po wdrożeniu rozwiązania rekomendowanego przez IATA, które połączy system rezerwacji linii lotniczych z systemem CBDNA LAB SYSTEM, czas oczekiwania na wynik zostanie skrócony o kilka minut. Dzięki temu cała procedura będzie szybsza i wygodniejsza dla pasażerów.

Poznańskie lotnisko jest jednym z pierwszych polskich lotnisk, na których wprowadzono możliwość testowania pod kątem zakażenia koronawirusem. Poza stolicą Wielkopolski, wykonanie szybkich testów możliwe jest także w Gdańsku i Wrocławiu. Część ekspertów i komentatorów wskazuje, że prawdopodobnie będzie to rozwiązanie wprowadzane na terenie portów na całym świecie, co ma pomóc w “odmrożeniu” branży lotniczej i turystycznej przy zachowaniu ostrożności w zakresie bezpieczeństwa epidemiologicznego i transmisji wirusa między państwami.

Cennik dla pasażerów lotniska w Poznaniu korzystających z punktu testowania na terenie portu:

1. Cena wykonania testu antygenowego wraz z wynikiem w języku angielskim – 149 zł.
2. Cena wykonania testu genetycznego metodą RT LAMP wraz z wynikiem w języku angielskim – 219 zł.

autorka: A. Karczewska