Szpital tymczasowy jednak zostanie uruchomiony i to już niedługo

Autor: A. Karczewska fot. archiwum redakcji
REKLAMA

Szpital tymczasowy, który powstał na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich dla pacjentów z COVID-19, zostanie jednak uruchomiony. Taką decyzję podjął dziś minister zdrowia na wniosek wicewojewody wielkopolskiej, Anety Niestrawskiej.

Odbiór powstałego na terenie MTP szpitala tymczasowego odbył sie pod koniec listopada. Placówka została wyposażona w sprzęt potrzebny do diagnostyki pacjentów, w tym m.in. tomograf komputerowy. Przeprowadzono także szkolenia dla personelu medycznego.

Nadzór nad szpitalem sprawuje Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego w Poznaniu.

Celem powstania placówki było odciążenie pozostałych szpitali w regionie, do których kierowano pacjentów z COVID-19. Wskazywano z jednej strony na konieczność zabezpieczenia miejsc w związku ze wzrostem liczby zakażeń, z drugiej na konieczność umożliwienia placówkom regionalnym funkcjonowania pozwalającego na realizację świadczeń dla pacjentów niecovidowych.

Mimo to, do szpitala do tej pory nie trafił żaden pacjent, a placówka pozostawała szpitalem "pasywnym". Po analizie epidemiologicznej, wicewojewoda Andera Niestrawska złożyła wniosek do ministra zdrowia o zmianę statusu szpitala na "aktywny", co pozwoli na przyjmowanie pacjentów. Ma to związek z akcją "uwalniania" łóżek w pozostałych szpitalach w Wielkopolsce.

Otwarcie szpitala tymczasowego pozwoli wykorzystać potencjał szpitali klinicznych, których kadra zostanie zaangażowana w opiekę nad osobami z COVID-19 i podejrzeniem tej choroby, a także umożliwi dalsze przywracanie oddziałów szpitalnych dla pozostałych pacjentów. Jednocześnie, personel szpitali, w których już zostały uwolnione łóżka covidowe, będzie mógł w większym stopniu zadbać o leczonych tam pacjentów niezakażonych koronawirusem.
Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ

Minister podpisał dziś decyzję w tej sprawie, co oznacza, że od 1 lutego 2021 roku placówka będzie mogła przyjmować pacjentów.

W tzw. "czteropaku" MTP, czyli halach 7, 7A, 8 i 8A łącznie może stanąć 597 łóże z dostępem do tlenu, w tym 48 miejsc "respiratorowych", czyli intensywnej terapii dla osób wentylowanych respiratorem.

Łóżka szpitalne będą oddawane pacjentom etapami w zależności od liczby pacjentów.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA