W ubiegłym roku do Biura Rzeczy Znalezionych MPK Poznań przekazano kilkaset rzeczy. Co najczęściej gubili pasażerowie?

W 2020 roku do Biura Rzeczy Znalezionych MPK Poznań trafiło około 800 rzeczy pozostawionych przez pasażerów poznańskiej komunikacji miejskiej w tramwajach i autobusach. Co najczęściej gubią podróżni?

Pandemia sprawiła, że o wiele mniej osób korzystało z komunikacji zbiorowej. Największy spadek pasażerów widać w grupie uczniów i studentów, którzy niemal cały rok uczyli się zdalnie. Mimo to, do Biura Rzeczy Znalezionych MPK Poznań trafiło kilkaset rzeczy pozostawionych w autobusach i tramwajach.

Najczęściej rzeczy przywożone są z zajezdni i Punktów Nadzoru Ruchu, ale zdarzają się również sytuacje, w których pasażerowie przynoszą znalezione przedmioty osobiście.

Co najczęściej gubią pasażerowie? Jak wymienia MPK, to dokumenty, w tym legitymacje i karty PEKA – zwykle, gdy wypadną podczas wkładania kart do kieszeni, a także torby, smartfony, klucze i portfele. W tym roku, z uwagi na nauczanie zdalne przez niemal cały rok szkolny, spadła liczba worków z odzieżą i obuwiem sportowym na WF, które zwykle „królowały” na pierwszych miejscach pozostawionych w pojazdach rzeczy.

MPK Poznań apeluje do pasażerów, by wysiadając z pojazdów upewnili się, że zabrali cały swój bagaż oraz przewożone rzeczy.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, obsługa bezpośrednia została ograniczona, dlatego osoby poszukujące rzeczy pozostawionych w autobusie lub tramwaju proszone są o mailowy bądź telefoniczny kontakt z Biurem Rzeczy Znalezionych (e-mail: rzeczy-znalezione@mpk.poznan.pl , telefon: 61 839 60 03). Odbiór bagażu jest możliwy po wcześniejszym ustaleniu terminu wizyty.

Jednocześnie MPK informuje, że w przypadku dowodów osobistych i paszportów, jeśli po trzech dniach od znalezienia nikt ich nie odbierze, dokumenty przekazywane są o Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, gdy są to karty płatnicze – do właściwego banku, a karty PEKA do Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Wydanie rzeczy z Biura następuje pod warunkiem uiszczenia opłaty manipulacyjnej – za przechowywanie, utrzymanie rzeczy w należytym stanie oraz poszukiwanie i powiadomienie właściciela – w wysokości 5 zł).