Mogą szczepić 100 osób dziennie, ale... dostaną tylko 30 szczepionek na tydzień

Autor: A. Karczewska fot. UMP
REKLAMA

Chętnych wielu, a miejsc... wyjątkowo mało. Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych, czyli jedna z największych przychodni w mieście w zaledwie kilka godzin zapełniła kalendarz szczepień przeciw Sars-CoV-2. Placówka, zgodnie z decyzjami rządu, będzie otrzymywać jedynie 30 dawek szczepionki na tydzień.

Obecnie realizowane są zapisy na szczepienia przeciw Sars-CoV-2 dla seniorów w wieku 80+. Mogą oni dokonywać rejestracji na trzy sposoby - online, telefoniczne lub osobiście w punkcie szczepień.

Zgodnie z przewidywaniami, bardzo wielu najstarszych mieszkańców Poznania, zdecydowało się na osobistą wizytę w punkcie. Nie inaczej było w jednej z największych przychodni w mieście, czyli POSUM. Kolejka ustawiła się jeszcze przed otwarciem placówki.

POSUM przygotowało krzesła dla oczekujących, by ci nie musieli stać. Niestety, okazało się, że niektórym nie udało się dokonać zapisu.

Zgodnie z decyzjami rządowymi, każda przychodnia, bez względu na wielkość, będzie otrzymywać zaledwie 30 dawek szczepionki tygodniowo. To wyjątkowo mało nawet dla placówek w mniejszych, podmiejskich miejscowościach i wsiach. W przypadku POSUM, które może wykonywać nawet 100 szczepień dziennie, takie rozwiązanie mocno komplikuje sprawę.

Przychodnia przygotowała się do programu szczepień m.in. zatrudniając dodatkowy personel. Wszystko po to, by akcja szczepień przebiegła sprawnie i przy maksymalnym wykorzystaniu infrastruktury. W Poznaniu mieszka ponad 75 tysięcy seniorów w wieku 70+. Przychodnia spodziewała się dużego zainteresowania w każdej z grup. Tymczasem ograniczenia ze strony ministerstwa mocno pokrzyżowały plany niemal wszystkich przychodni w Polsce.

Takie ograniczenia miały przełożenie na możliwość rejestracji. Pierwszego dnia zapisów, czyli wczoraj, do godziny 13:00 wyczerpano już wszystkie dostępne terminy do końca marca. Zarejestrowano 288 osób, choć chętnych było o ponad 150 więcej. Te osoby odeszły z przychodni bez przydzielonego terminu.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA