Wychowało się na nich kilka pokoleń - Ikarusy zniknęły z poznańskich ulic 11 lat temu

Autor: A. Karczewska fot. MPK Poznań
REKLAMA

Bardzo pojemne, głośne i z „karuzelą” w środku - Ikarusy przywołują wiele wspomnień u poznaniaków. Dokładnie 11 lat temu wycofano je z regularnych linii na poznańskich ulicach.

Ikarusy w MPK Poznań jeździły od 1981 roku i były najpopularniejszymi autobusami w Poznaniu. Łącznie we flocie znalazło się 285 pojazdów przegubowych i 55 krótszych.

Na regularnych liniach kursowały do 2010 roku i do dziś przywołują wiele wspomnień wśród poznaniaków. Były bardzo pojemne, dlatego chętnie do końca wykorzystywano je na popularnych trasach. Niektórzy nawet - wbrew regulaminowi - potrafili w nim rozgrywać mini mecze z piłkami w roli głównej czy też ćwiczyć układy taneczne.

Rozmowy w nich nie były łatwe - autobusy były bardzo głośne, zagłuszając niejedną osobę.

Jedną z atrakcji była „karuzela” z barierkami na przegubie pojazdu. Utrzymanie się na niej na zakrętach także stanowiło rozrywkę głównie dla młodzieży.

Autobusy radziły sobie w nawet trudnych warunkach, co także przełożyło się na to, że były wykorzystywane przez tyle lat i woziły na swoich pokładach kilka pokoleń.

Obecnie we flocie poznańskiego MPK pozostały już tylko trzy Ikarusy - dwa historyczne oraz jeden należący do pogotowia autobusowego.

Nie brakuje także miłych akcentów pod względem wyglądu - jak informuje MPK, zabytkowy autobus o numerze 1735 zajął pierwsze miejsce podczas 6. Międzynarodowego Zlotu Ikarusów w Cottbus zdobywając tytuł najpiękniejszego autobusu zabytkowego.

Po raz ostatni na regularnej linii Ikarus kursował w Poznaniu dokładnie 11 lat temu - 14 stycznia 2010 roku. Wraz z wycofaniem tego modelu pojazdu, w stolicy Wielkopolski zakończono eksploatację autobusów wysokopodłogowych.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA