Jak legalnie zwiedzić dno Jeziora Maltańskiego?

Autor: A. Karczewska fot. POSIR
REKLAMA

Co cztery lata z Jeziora Maltańskiego spuszczana jest woda, dzięki czemu możliwe jest oczyszczenie dna, wyprofilowanie go pod zawody wioślarskie i kajakarskie czy przeprowadzenie koniecznych inwestycji. Choć wielu chciałoby skorzystać z okazji, by przejść przez jezioro, to spacerowanie czy wjeżdżanie na nie jest zabronione dla osób nieuprawnionych. Istnieje jednak możliwość, by zwiedzić dno poznańskiej Malty w legalny sposób.

Obecnie trwa czyszczenie dna akwenu, a o zakazie wchodzenia czy wjeżdżania na teren informują m.in. specjalne tablice informacyjne. Nie wszyscy jednak się do niego stosują, dlatego wzmożono obserwację okolicy, a spacerowicze są upominani.

Można jednak zwiedzić dno Jeziora Maltańskiego w legalny sposób. Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji zapraszają na... wirtualny spacer.

Wirtualna mapa 3D przygotowana przez Pozdron.pl i projekt Wirtualny Poznań 360, obejmuje jezioro na całej długości od startu do mety (na wysokości takich obiektów, jak: plaża i kąpielisko, wieża sędziowska, trasa Maltanki, Termy Maltańskie, Galeria Malta czy Wake Park Malta). Dostępne są różne warianty spacerowe - z lotu ptaka oraz z bliska.

Prace związane z czyszczeniem zbiornika potrwają do końca marca. Ponowne napełnianie zbiornika rozpocznie się pod koniec pierwszego kwartału. To, jak długo potrwa napełnianie akwenu będzie zależne m.in. od opadów deszczu, poziomu Cybiny oraz iości wód roztopowych.

Podczas ostatnich prac, które przeprowadzono 4 lata temu, wywieziono ponad 20 ton śmieci i około 2500 ton namułów, a także odłowiono 19 ton ryb.  

Wirtualny spacer po dnie Jeziora Maltańskiego dostępny jest tutaj.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA