Sprzedają gotowe negatywne wyniki testów na koronawirusa. Jaka jest szansa na przekroczenie granicy ze sfałszowanym dokumentem?

Autor: Codzienny Poznań x-news fot. pixabay
REKLAMA

Żeby wyjechać za granicę lub podjąć pracę w nowym miejscu, często trzeba przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Na omijaniu zasad bezpieczeństwa postanowili zarobić oszuści. W internecie pojawiły się oferty sprzedaży negatywnych wyników testów.

W jednym z biur podróży reporterzy "Uwaga" TVN spytali o formalności, które trzeba spełnić przed wyjazdem do Włoch.

- Potrzebny jest negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, przeprowadzony w okresie do 48 godzin przed wjazdem na teren Włoch. Trzeba wypełnić także oświadczenie – usłyszeli.

Po szczegółowe informacje dotyczące zaświadczenia o negatywnym wyniku testu zadzwonil do biura obsługi klienta jednej z linii lotniczych.

- Trzeba zrobić test w laboratorium i dostać zaświadczenie o negatywnym wyniku. Jest to weryfikowane przez osoby, które odprawiają pasażerów. Myślę, że dobrze jest mieć to wydrukowane – przekazano.

Handel zaświadczeniami

Handel negatywnymi wynikami testów na obecność koronawirusa kwitnie w sieci. Można je zdobyć w ciągu 24 godzin, bez wychodzenia z domu, a do tego są trzy razy tańsze. Sprzedawcy takich zaświadczeń dbają o swoją anonimowość. Kontaktują się jedynie drogą mailową, a płatności trzeba dokonać kryptowalutą bitcoin.

Po wpłaceniu równowartości 150 złotych otrzymujemy plik z zaświadczeniem o negatywnym wyniku testu. Na dokumencie widnieje pieczątka oraz podpis lekarza, który miał przeprowadzić badanie.

Reporterzy zadzwonili do medyka, którego nazwisko widnieje na pieczątce jednego z zaświadczeń. - Nie. Nic nie robiłem, nic o tym nie wiem – oświadczył lekarz. I zaznaczył, że nie pracuje nawet dla laboratoriów medycznych.

Cały dokument jest fałszerstwem? Na prośbę dziennikarzy zaświadczenie sprawdził pracownik laboratoriów medycznych Diagnostyka.

- To nie jest prawdziwe zaświadczenie, a sfałszowany dokument medyczny. Jest dość poważna różnica, nasze dokumenty opatrzone są certyfikowanym podpisem elektronicznym. Jeżeli okazuje się je w formie elektronicznej, o co powinno się prosić, to ten podpis elektroniczny widać – zaznacza Tomasz Anyszek. I dodaje: - Można do nas zadzwonić i sprawdzimy, czy taki dokument jest prawdziwy czy fałszywy.

„Pieczątka jest skanem”

Zaniepokojeni pracownicy laboratoriów zgłosili sprawę do organów ścigania. Dziennikarze poprosili specjalistów z zakresu zabezpieczeń w internecie o pomoc w ustaleniu autorów fałszerstw.

- Jeżeli spojrzymy na bitcoina, to na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy, widzimy w listopadzie i grudniu wiele wpłat, a dokładnie 46 wpłat. W przeliczeniu na złotówki daje to 16 tys. zł. Ewidentnie jest zapotrzebowanie na tego typu usługi – wskazuje Piotr Konieczny z Niebezpiecznik.pl.

Kim jest sprzedający? - To laik, który próbuje sobie dorobić, nie robi głupich błędów. Widać, że część odpowiedzialna za kwestie informatyczne zrobiona jest dobrze, ale same dokumenty, które oni przygotowali, kiedy im się przyjrzeć - widać, że pieczątka jest skanem niskiej jakości i myślę, że nie przeszłaby kontroli na granicy - dodaje Łukasz Jachowicz z Mediarecovery.

- W tej chwili ustalenie autora fałszywek wymaga dużo pracy. Pieniądze w którymś momencie muszą zostać zmaterializowane i to jest ten moment, kiedy bardzo często wpadają przestępcy – dodaje Jachowicz.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA