Poznański rynek pracy 2021. Jak zmieni się zapotrzebowanie pracodawców?

Autor: Redakcja serwisu www.codziennypoznan.pl foto. archiwum
REKLAMA

Wielkopolska, mimo że w pandemii zanotowała największy procentowo wzrost bezrobocia, nadal jest regionem, w którym o pracę najłatwiej. W jakich branżach zapotrzebowanie na pracowników jest największe?

6,1 proc. - tyle wyniosła pod koniec listopada stopa bezrobocia dla całego kraju. Była ona wyższa od analogicznego okresu w 2019 o 1 p.p. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, bezrobocie w ubiegłym roku najbardziej wzrosło w województwie wielkopolskim – o ponad 30 proc. Jest też dobra wiadomość – mimo dramatycznego wzrostu (do urzędów pracy zgłosiło się 15 tysięcy osób więcej niż przed rokiem), sytuacja w Wielkopolsce nadal jest najlepsza ze wszystkich regionów, a stopa bezrobocia kształtowała się pod koniec 2020 na poziomie 3,8 proc.

Na tle kraju najbardziej wyróżniał się Poznań, gdzie bezrobocie nie przekroczyło poziomu 2 proc. Wysokie było też przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (zob. https://poznan.stat.gov.pl/zakladka-2/), które wyniosło 6 145,11 złotego. Chociaż koronakryzys nie ominął miasta i powiatu, sytuacja jest więc nadal dobra. Jak jednak będzie w nadchodzących miesiącach? Jakie profesje będą najbardziej poszukiwane przez pracodawców?

Praca w Wielkopolsce. Jakie zawody były w 2020 najbardziej poszukiwane?

Pandemia i związane z nią ograniczenia drastycznie zmniejszyły zapotrzebowanie na pracę niektórych zawodów, w innych zaś spowodowały duży wzrost popytu. Jeśli chodzi o te pierwsze, wspomnieć należy na pewno o branżach takich jak hotelarstwo i obsługa ruchu turystycznego, fitness, rozrywka i kultura oraz przewóz osób. To wynik przede wszystkim wprowadzonych w tym roku ograniczeń w przemieszczeniu się oraz działaniu niektórych usług.

Na drugim biegunie są firmy świadczące usługi, które podczas lockdownu okazały się jedynym sposobem na zaspokojenie różnych potrzeb. Wzrosty zanotowały między innymi e-commerce, IT, e-grocery (dostawa codziennych, spożywczych lub drogeryjnych, zakupów do domu) KEP (kurier-ekspres-przesyłka) oraz dostawy posiłków z restauracji. W 2020 przedsiębiorcy i konsumenci zdali sobie sprawę z ogromnego znaczenia bezpieczeństwa i higieny w pracy, sklepie, restauracji czy placówkach kultury. Dlatego najbardziej poszukiwanym zawodem był w ubiegłym roku specjalista BHP. Z oczywistych powodów szukano – i nadal się szuka – przedstawicieli zawodów medycznych. W tych profesjach w 2020 najbardziej wzrosły też pensje brutto (jak przekłada się to na zarobek netto, można sprawdzić stosując darmowy kalkulator wynagrodzeń na Aplikuj.pl).

Ożywienie w przemyśle i optymizm dużych graczy. Co przyniesie 2021?

Branże, które w czasie pandemii odnotowały dobre wyniki, w 2021 najprawdopodobniej utrzymają poziom zatrudnienia, a często też je zwiększą. Dotyczy to nie tylko wspomnianych wyżej branż, ale też innych sektorów. Zgodnie z prognozą Konfederacji Lewiatan, najbliższe miesiące mają być czasem dużego ożywienia w polskim przemyśle. Produkcja i przetwórstwo już teraz notują deficyty pracowników, które mogą jeszcze bardziej zwiększyć się przy wyższej liczbie zamówień.

Badanie tej samej instytucji wskazuje również, że wśród pracodawców dominuje dobre nastawienie. Tak przynajmniej jest w sektorze dużych przedsiębiorstw – tu blisko 70 procent firm z optymizmem patrzy w przyszłość. Nastawienie jest jednak tym gorsze, im mniejsza jest firma. Może to wskazywać na to, że w 2021 zatrudnienie znajdziemy przede wszystkim w większych przedsiębiorstwach.

Ogłoszenia z listy ofert pracodawców z Poznania. Szybki przegląd

Przeglądając ogłoszenia z listy ofert pracodawców z Poznania, łatwo jednak dojść wniosku, że w stolicy Wielkopolski zatrudniają nie tylko najwięksi gracze. Sporo ofert pochodzi bowiem od firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Szeroki jest też przekrój branż i poszukiwanych profesji. Sporą reprezentację mają zawody informatyczne oraz budowlane (zarówno, jeśli chodzi o prace projektowe oraz nadzór, jak i wykonawstwo). Dużo ogłoszeń czeka również na osoby gotowe podjąć pracę jako pracownik odpowiedzialny za sprzątanie hal lub pomieszczeń.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA