Otwarcie Centrum Szyfrów Enigma coraz bliżej. Zaprezentowano logo - do czego nawiązuje?

Autor: A. Karczewska fot. UMP
REKLAMA

Znane jest już logo oraz kolorystyka Centrum Szyfrów Enigma, które pierwszych gości ma przywitać już latem tego roku. Logo nawiązuje z jednej strony do historii i znanych kryptologów, z drugiej do współczesności i technologii, której rozwój powiązany jest z kryptologią.

Centrum Szyfrów Enigma będzie wyjątkowym miejscem nauki i historii. Celem jest przybliżenie nie tylko przełomowych wydarzeń w zakresie złamania kodu Enigmy, ale także promocja matematyki i nauk ścisłych, w nawiązaniu do rozwoju technologii.

Zwiedzający będą mogli korzystać z interaktywnych form prezentacji i multimedialnej ekspozycji. Każdy będzie mógł nie tylko poznać historię kryptologii, ale także przejść kurs szyfrowania czy poznać osiągnięcia słynnych poznańskich matematyków - Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, którzy złamali kod Enigmy.

Centrum powstaje w budynku Collegium Martineum, przy skrzyżowaniu ulic Św. Marcin i Kościuszki. Pierwsi zwiedzający mają się tam pojawić już latem 2021 roku.

Znany jest już system identyfikacji i komunikacji wizualnej Centrum. Autorem identyfikacji wizualnej jest firma New Amsterdam, odpowiedzialna również za przygotowanie multimedialnej ekspozycji Centrum Szyfrów Enigma.

Oficjalnymi kolorami instytucji zostały żółty i czarny, które będą stosowane jako dominująca paleta kolorów m.in. na ulotkach, piktogramach, podpisach pod eksponatami, na tablicach informacyjnych.

Logo powstało z inspiracji płachtami Zygalskiego, czyli jednych z narzędzi stosowanych do złamania kodu Enigmy. Miało ono postać arkusza papieru perforowanego drobnymi kwadratami. Jednocześnie, w pewnym stopniu nawiązuje także do współczesności przypominając dobrze znane piksele.

Dzięki temu, autorzy loga chcieli podkreślić związek prac matematyków z przeszłości z rozwojem współczesnej technologii, w tym przede wszystkim wpływ prac kryptologów na dalszy rozwój technologii komputerowych oraz zapoczątkowanie rewolucji cyfrowej. 

Logotyp składa się z dwóch elementów: symbolu i typografii. Podstawową cząstką konstrukcyjną jest kwadrat, który układa się w skrót "CS" (nawiązanie do nazwy instytucji), obok prezentowany jest napis - "CENTRUM SZYFRÓW ENIGMA". Logo może występować także w wersji rozszerzonej, używanej w oficjalnej komunikacji, z dodatkowym tekstem - "IM. M. REJEWSKIEGO, J. RÓŻYCKIEGO, H. ZYGALSKIEGO".
Urząd Miasta Poznania

Miasto wraz z  Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, partnerem inwestycji, na zaprojektowanie i wybudowanie Centrum Szyfrów Enigma przeznaczyło blisko 30 mln zł. Operatorem nowej atrakcji stolicy Wielkopolski będzie Poznańskie Centrum Dziedzictwa (dawniej Centrum Turystyki Kulturowej "TRAKT"). Za budowę CSE odpowiedzialne jest konsorcjum firm: Atrem, Firma Budowlana Dota oraz New Amsterdam.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA