Koncert na żywo Izabelli Tarasiuk

Autor: Redakcja serwisu www.codziennypoznan.pl foto. archiwum
REKLAMA

Muzyka żydowska jest materią szalenie emocjonalną i pełną wrażliwości z jednej, a tanecznych, skocznych, chasydzkich rytmów z drugiej strony i właśnie ta przebogata paleta barw muzycznych tak bardzo przypadła Izabelli Tarasiuk do serca. W programie koncertu z okazji obchodów XXIV Dnia Judaizmu znajdzie się wiele pereł żydowskiej piosenki: wzruszająca „Rebeka”, muzyczna opowieść o tym „…jak malował Pan Chagall”, wrząca chasydzkimi rytmami ,,Hava Nagila‘’, a także przepiękne w swej prostocie ,,Avinu Malkeinu”.

Artystka praktykowała w Krakowie na Kazimierzu u ostatniego już chyba klezmera Galicji - Leopolda Kozłowskiego i to pod Jego artystyczna pieczą powstawał ten żydowski repertuar. Teksty utworów traktują o pełnym swoistego uroku świecie żydowskich miasteczek, skąpanych w radości istnienia, nostalgii i miłości. W Poznaniu Izabella występowała już podczas obchodów Dnia Judaizmu w 2009 roku, z programem „Och, szczęście…” – żydowski humor i piosenki oraz w 2016 roku, prezentując „Gemisch, czyli tuwimowski misz-masz”. Wykonywała też repertuar żydowski na zaproszenie wielu miast Polski, m.in. w Warszawie, Wrocławiu (w Synagodze pod Białym Bocianem), w opolskiej filharmonii i za granicą - m.in. w Kopenhaskiej słynnej Tivoli. 

Izabelli Tarasiuk towarzyszyć będzie Dawid Troczewski - pianista, kompozytor, aranżer; absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Współpracował m.in. z kabaretem Zenona Laskowika, Krystyną Prońko, Krzysztofem „Pumą” Piaseckim czy Iwoną Loranc. W dorobku artystycznym ma wiele nagród indywidualnych i zespołowych, m.in. Grand Prix „Warszawskiego Festiwalu Pianistów Jazzowych”…

Na kontrabasie zagra Marcin Henczke, absolwent sekcji jazzu Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W pracy artystycznej czerpie inspiracje z różnych gatunków muzycznych: jazz, latin, muzyka klasyczna, tango. Współpracował z wieloma fenomenalnymi artystami m.in.: Waldemarem Malickim, Dennisem Hernandezem, Larrym Porterem, Frankiem Parkerem, Jose Torresem i Krzesimirem Dębskim. Od 2009 roku koncertuje wraz z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej.  

Izabella Tarasiuk-Andrzejewska to poznańska pieśniarka i aktorka dramatyczna, która śpiewa w języku jidysz, hebrajskim i polskim, ale też hiszpańskim, angielskim czy francuskim. Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w 1996 r. oraz Hochschule für Music und Theater w Monachium w 1998 r. Ukończyła kursy mistrzowskie prowadzone przez m.in. Teresę Żylis-Garę, Ryszarda Karczykowskiego. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadebiutowała partią Carmen w op. Carmen na deskach Opery Ślaskiej w 1999 r. Jej udział w Operowej Gali Sylwestrowej 2000 r. zaowocował szeregiem koncertów u boku W. Ochmana, zaś udział w Festiwalu im. J. Kiepury w Krynicy – serią koncertów prowadzonych przez B. Kaczyńskiego. W roku 2004 zdobyła dyplom aktorki sceny dramatycznej. Do najważniejszych ról zalicza: Sally Bowles (Kabaret), której była premierową odtwórczynią, Wdowę (Zorba), Jennie (Nie teraz, kochanie) czy Cejtl (Skrzypek na dachu).

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA