Koncert fortepianowy Michała Bergsona

Autor: Redakcja serwisu www.codziennypoznan.pl foto. archiwum
REKLAMA

Michał Bergson (Bergsohn) – polski kompozytor i pianista żydowskiego pochodzenia. Działał głównie we Włoszech i Szwajcarii. Od 1863 profesor, a później dyrektor konserwatorium w Genewie. Pod koniec życia przeniósł się do Londynu. Był ojcem filozofa Henriego Bergsona, laureata Literackiej Nagrody Nobla w 1927 roku. W ramach obchodów XXIV Dnia Judaizmu usłyszymy Concerto symphonique pour piano avec orchestre op. 62, którego odkrycie jest momentem szczególnie ważkim dla historii muzyki polskiej.

Michał Bergson urodził się 20 maja 1820 roku w Warszawie, w rodzinie polskich Żydów, od pokoleń kształtującej oblicze miasta. Jego przodkowie byli świetnymi kupcami i bankierami, a od imienia jego pradziadka wywodzi się nazwa istniejącego do dzisiaj jednego z osiedli Warszawy – Szmulowizny. 

Dobrobyt skłaniał Bergsonów do dzielenia się dobrami doczesnymi, rodzina ma wielkie zasługi w zakresie pionierskich działań dotyczących opieki społecznej i oświaty. Komfortowe połączenie  wysokiego statusu majątkowego z postępowym światopoglądem przywodzi na myśl analogię do rodziny Mendelssohnów – Michał Bergson był tylko 11 lat młodszy od Felixa Mendelssohna.

Żywiołem Bergsona stała się gra fortepianowa. Stosunkowo szybko wyjechał za granicę, gdzie pogłębiał studia pod kierunkiem Friedricha Schneidera, Carla Friedricha Rungenhagena oraz Wilhelma Tauberta.

Aktywny zawodowo, głównie w Italii i Szwajcarii, Bergson rozwinął karierę pedagogiczną w Konserwatorium w Genewie, gdzie był profesorem od 1863 roku. Obok muzyki fortepianowej tworzył muzykę kameralną oraz operową, wpisując się tym samym w najpopularniejsze trendy stylistyczne swojej epoki. Kompozytor zmarł w Londynie, gdzie spędził ostatnie lata życia, 9 marca 1898 roku jego twórcze życie zamknęło się wraz z końcem wielkiej epoki muzycznego romantyzmu. 

W ramach obchodów XXIV Dnia Judaizmu wybrzmi koncert fortepianowy Michała Bergsona odkryty i przywrócony do życia dzięki zaangażowaniu znakomitego pianisty i odkrywcy muzyki polskiej Jonathana Plowrighta oraz Łukasza Borowicza - dyrygenta Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.

Edycja krytyczna i stworzenie materiału wykonawczego (w oparciu o dostępne źródła, w tym pierwodruk sporządzonej przez kompozytora wersji na fortepian solo) zostały powierzone dyrygentowi i kompozytorowi Maciejowi Żółtowskiemu.

Concerto symphonique pour piano avec orchestre op. 62 to niewątpliwie jeden z nielicznych utworów orkiestrowych w polskiej literaturze muzycznej okresu romantyzmu, która z powodu zawiłej historii obfitowała głównie w kameralistykę i operę. To również dzieło będące silnym odwołaniem do twórczości Fryderyka Chopina. 

Filharmonia Poznańska zakupiła rękopis  i postanowiła ów koncert fortepianowy nagrać na płytę wzbogacając wydawnictwo o inne utwory Michała Bergsona. I tak album „Michal Bergson. Concerto symphonique pour piano avec orchestre op. 62 / Music from the opera Luisa di Monfort” stał się kolejną światową premierą fonograficzną w dyskografii Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.

W tekście wykorzystano obszerne fragmenty tekstu „Od dyrygenta” autorstwa Łukasza Borowicza

umieszczonego w albumie  „Michał Bergson. Concerto  symphonique pour piano avec orchestre  op. 62 / Music from the opera Luisa di Monfort” 

14 stycznia (czwartek), godz. 19.00  > pastedGraphic.png online 

Koncert fortepianowy Michała Bergsona Concerto symphonique pour piano avec orchestre op. 62 Jonathana Plowright (fortepian) oraz Orkiestra Filharmonii Poznańskiej 

pod dyrekcją Łukasza Borowicza 

Nagranie w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

koncert na kanale YouTube  oraz  profilu Coexist na Facebook

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA