Kierowcy w Poznaniu parkują ”na zakazie”. W ubiegłym roku odholowano ponad 1800 pojazdów

Kierowcy w Poznaniu notorycznie parkują niezgodnie z przepisami, a to w wielu przypadkach kończy się odholowaniem pojazdu. Tylko w ubiegłym roku, pomimo pandemii i zmniejszonego ruchu pojazdów w mieście, zlecono ponad 1800 odholowań na parkingi strzeżone.

Odholowanie nieprawidłowo zaparkowanego pojazdu na parking strzeżony możliwe jest w sytuacji, gdy utrudnia on przejazd, zagraża bezpieczeństwu w ruchu drogowym lub jest zaparkowany w miejscu oznaczony tablicą z informacją o zakazie oraz o odholowaniu pojazdu w przypadku złamania przepisów.

Jak informuje straż miejska, w 2020 roku miejsc zabronionych, w których pozostawione samochody utrudniały ruch bądź zagrażały bezpieczeństwu odholowano 1847 samochodów.

Najczęściej kierowcy nie zwracali uwagi na tymczasowe zmiany w organizacji ruchu spowodowane np. przebudową czy pracami budowlanymi. Aż 1236 interwencji dotyczyło dróg objętych zakazem zatrzymywania się z tabliczką z holownikiem.

Niestety, nie brakuje także tych, którzy parkowali w bramach wjazdowych. W 287 sytuacjach skończyło się to holowaniem na parking strzeżony i dodatkowymi kosztami dla właścicieli pojazdów. W 150 przypadkach holowanie dotyczyło osób, które zaparkowały na miejscach parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, choć same nie posiadały dokumentów, które potwierdzałyby uprawnienia.

W minionym roku 73 interwencje zakończone zleceniem holowania dotyczyły parkowania na skrzyżowaniach, a w 49 przypadkach na chodnikach. W 16 sytuacjach dotyczyło to parkowania na przejściu dla pieszych.

Wśród interwencji znalazły się również te związane z pozostawieniem samochodu na drogach rowerowych, torowiskach tramwajowych, czy w sposób utrudniający ruch innych pojazdów.

Każdorazowo, niestosowanie się do przepisów oznaczało dla kierowców dodatkowe koszty. To mandat, zwykle w wysokości kilkuset złotych, koszt holowania, a także koszt związany z każdą dobą na parkingu strzeżonym.

Strażnicy miejscy apelują o stosowanie się do przepisów, a także o zwracanie uwagi na bieżące oznakowanie.