12=12 – edukacja w symbolach

Autor: Redakcja serwisu www.codziennypoznan.pl foto. archiwum
REKLAMA

Podczas tegorocznych obchodów Dnia Judaizmu w Poznaniu, które będą miały miejsce w dniach 11-17 stycznia, odbędzie się wiele wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i religijnych. Wśród nich znajduje się projekt związany z rzeźbą o tytule „12=12” (dedykowanej Edycie Stein), która przyjechała do Poznania ze Śląska i będzie gościć w naszym mieście aż do marca. Można ją zobaczyć przed Akademią Lubrańskiego – Muzeum Archidiecezjalnym na Ostrowie Tumskim.

Rzeźba przedstawia symbole chrześcijaństwa i judaizmu, krzyż oraz Gwiazdę Dawida, które w połączone są strunową kolumną. Według autora, Roberta Kai, to przestrzenne przedstawienie „formułujące przekształcenie jednego symbolu w drugi, jest modelem historii – ewoluujących emblematów religijnych współzależnych i wytwarzających napięcie znaczeniowo”.

Właśnie ta rzeźbiarska realizacja stała się inspiracją do przeprowadzenia projektu edukacyjnego, dotyczącego obu religii. Przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich obecnych w Poznaniu oraz członkowie poznańskiej Gminy Żydowskiej opowiadać będą w krótkich filmach o ważnych, symbolicznych i charakterystycznych, dla swych religii elementach, takich jak kościół - synagoga, krzyż - Gwiazda Dawida, Biblia - Tanach. Każde z opowiadań rozpoczynać się będzie przy rzeźbie „12=12”, a następnie poprowadzi uczestników do miejsc związanych z określonym tematem. Oglądający będą mogli zobaczyć przedmioty służące kultowi religijnemu, posłuchać o religijnych zwyczajach i wirtualnie odwiedzić ważne miejsca religijnej mapy Poznania. Filmy dostępne będą na stronie organizatora Dnia Judaizmu w Poznaniu (coexist.pl), na facebooku Stowarzyszenia Coexist oraz codziennypoznan.pl i iPolska24.pl

A transmisja na żywo odbedzie się o godzinie 12:00 na profilu FB coexist i codziennypoznan.pl 

Zachęcamy do oglądania wszystkich zainteresowanych obiema religiami. Polecamy je zwłaszcza młodzieży oraz nauczycielom, szczególnie przedmiotów humanistycznych – mamy nadzieję, że w czasie epidemii i nauki zdalnej przygotowane materiały okażą się przydatną pomocą dydaktyczną.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA