Chcesz stworzyć na dachu ogród, otrzymasz od miasta wsparcie

Autor: Autor: Szymon Kiepel
REKLAMA

Władze Poznania powołały zespół, który ma opracować pilotażowy program wsparcia finansowego dla mieszkańców chcących stworzyć na swoich domach zielone dachy lub ogrody wertykalne.

Poznański magistrat poinformował, że w skład powołanego przez prezydenta miasta zespołu wchodzą radni, urzędnicy i społecznicy. Najważniejszym zadaniem grupy jest przygotowanie pilotażowego programu wsparcia finansowego dla mieszkańców chcących stworzyć na swoich domach ogrody wertykalne lub zielone dachy.

Zespół ma też opracować propozycję współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi, właścicielami, zarządcami i administratorami budynków użyteczności publicznej i obiektów wielkopowierzchniowych.

Przewodniczącym powołanej grupy został zastępca dyrektora Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania Przemysław Surdyk. Podkreślił, że członkowie zespołu chcą, aby zielone powierzchnie powstawały na budynkach już istniejących i na dopiero projektowanych. Zaznaczył, że problem zanieczyszczenia powietrza budzi w Polsce coraz większe zainteresowanie opinii publicznej.

Wyzwaniem dla miast jest likwidacja wysp ciepła i zimna, charakterystycznych dla dużych aglomeracji miejskich, wpływających negatywnie na lokalny klimat. Jednym z rozwiązań jest zwiększenie powierzchni biologicznie czynnych oraz zasłanianie łatwo nagrzewających się latem i wychładzających zimą ścian budynków
podkreślił.

Według niego zielone ściany i dachy poprawiają komfort akustyczny, redukując hałas na zewnątrz i wewnątrz budynku. Wskazał, że rośliny oczyszczają powietrze, bo filtrują pyły i przetwarzają dwutlenek węgla w tlen.

"Rośliny tworzą naturalną warstwę ogniotrwałą. Dają schronienie ptakom, motylom i pożytecznym owadom, co jest bardzo pożądane, zwłaszcza w zwartej zabudowie miejskiej" – wskazał.

W komunikacie magistratu zaznaczono, że zielone powierzchnie poprawiają izolację termiczną budynków, a chroniąc pokrycia domów przed warunkami zewnętrznymi "przedłużają ich żywotność nawet trzykrotnie". Ponadto wskazano, że takie instalacje zatrzymują wodę deszczową w podłożu, w warstwie roślinnej i drenującej, oczyszczając ją i spowalniając odprowadzenie jej do kanalizacji.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA