Przeprowadzono inwestycje, które mają zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Poznania

Enea Operator zmodernizowała GPZ Poznań-Główna oraz rozdzielnię średniego napięcia GPZ Cytadea, co ma na celu poprawę bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców Poznania i okolic.

Inwestycje przeprowadzono w ramach programu modernizacji sieci energetycznej średniego i niskiego napięcia „Poznań 2030”, który jest realizowany w Poznaniu i okolicznych gminach.

Celem jest poprawa bezpieczeństwa energetycznego, zapewnienia ciągłości dostaw energii elektrycznej oraz przygotowanie pod przyłączenie kolejnych instalacji prokonsumenckich.

Poznań, jako dynamicznie rozwijające się miasto, potrzebuje niezawodnych dostaw energii, które zapewnić może tylko nowoczesna, zautomatyzowana i inteligentna sieć. Jako operator sieci energetycznej, planując i realizując tego typu przedsięwzięcia, jakim jest program „Poznań 2030”, musimy brać pod uwagę wizję miasta i aglomeracji poznańskiej w przyszłości

Andrzej Kojro, prezes Enei Operator

Jak podkreśla Enea, prace przy rozdzielni przy Cytadeli nie należały do najłatwiejszych, z uwagi na trudną lokalizację. Wykonawca musiał uwzględnić grząski grunt oraz bezpośrednie sąsiedztwo nasypu kolejowego. By osadzić płytę fundamentową budynku rozdzielni, konieczne było wbicie ponad 100 pali.

Rozdzielnicę na Cytadeli wyposażono w dwie sekcje. Przepinanie połączeń ze starej do nowej udało się przeprowadzić bez większych uciążliwości dla mieszkańców w zakresie przerw w dostawach prądu.

Z kolei przy ul. Głównej przebudowano stację średniego napięcia. Wymieniono część urządzeń na nowe, co ma zmniejszyć ryzyko ich awarii. Stację wyposażono także w infrastrukturę elektroenergetyczną, w tym m.in. system automatycznej identyfikacji błędów, monitoring obciążenia sieci w czasie rzeczywistym oraz kontrolę przepływu mocy czynnej i biernej.

Modernizacja rozdzielnicy na Cytadeli kosztowała ok. 7,2 mln zł netto, a przebudowa Stacji Poznań-Główna – ok. 11,4 mln zł netto.

Projekt otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.