Zatrzymani w sprawie wyłudzeń i zbrodni vatowskiej w Wielkopolsce

Autor: Codzienny Poznań AK fot. CBŚP
REKLAMA

Kilkanaście osób zatrzymanych, a wśród nich dwie, które poza zarzutem dot. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i "prania"pieniędzy, usłyszały zarzuty dokonania zbrodni vatowskiej. To efekt wspólnego śledztwa prowadzonego przez poznański oddział CBŚP oraz Prokuraturę Okręgową w Poznaniu.

Policjanci z Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji ustalili, na podstawie zebranego materiału dowodowego, że na terenie województwa wielkopolskiego działała zorganizowana grupa przestępcza wyłudzająca podatek VAT.

Z ustaleń wynika, że dochodziło do wyłudzeń w obrocie europaletami oraz opakowaniami drewnianymi i deskami. Udokumentowane transakcje zarejestrowane w systemach księgowych w większości nie miały miejsca, a jedynie niewielki faktyczny obrót paletami miał na celu stworzenie wizerunku legalnej działalności. Ustalono także, że związane ze sprawą podmioty gospodarcze "powstawały i znikały", co dodatkowo miało utrudnić wykrycie.

W toku śledztwa ustalono również, że fikcyjne faktury miały wartość nie mniejszą niż 50 mln złotych. Na ich podstawie uzyskiwano należność VAT.

Do przestępstwa dochodziło w okresie od 2018 roku do czerwca 2019 roku. W grudniu 2020 roku zatrzymano w sprawie 17 osób i przeszukano siedziby kilku firm, głównie w Wielkopolsce.

Dziewięciu zatrzymanych usłyszało zarzuty dot. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jednej osobie kierowania tą grupą.  Ponadto podejrzanym przedstawiono zarzuty dot. m.in. prania pieniędzy, poświadczanie nieprawdy czy inne. Dodatkowo dwie osoby usłyszały zarzuty dokonania zbrodni vatowskiej. 

W sprawie zabezpieczono także mienie należące do podejrzanych w postaci nieruchomości wartych około kilka mln zł.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA