Uczczono 102. rocznicę zdobycia lotniska na poznańskiej Ławicy

Autor: A. Karczewska fot. WUW
REKLAMA

W innych niż zwykle okolicznościach, w mniejszym gronie i w mniejszym wymiarze - tak wyglądały dziś obchody 102. rocznicy zdobycia lotniska na poznańskiej Ławicy.

Uroczystości jak zwykle miały miejsce przy Pomniku Zdobywców Lotniska Ławica, który zlokalizowany jest przed starym terminalem przy ul. Bukowskiej. Delegacje władz oraz kombatantów złożyły kwiaty pod pomnikiem.

Wiązanki składano w małych grupach i z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, w tym dystansu społecznego i zakrywania nosa i ust.

Dokładnie 102 lata temu, 5 stycznia 1919 roku, Powstańcy udali się do niemieckiego komendanta bazy na Ławicy i domagali się kapitulacji i oddania lotniska Polakom. Niemcy zagrozili, że wysadzą obiekty na terenie bazy oraz Fort VII, gdzie składowano kilkaset ton bomb.

Gdy trwały rozmowy ze stroną niemiecką, grupa Polaków odcięła łączność lotniska z Berlinem oraz dostawy prądu, a ponieważ obie strony były nieugięte w swych żądaniach, zapowiedziano walkę zbrojną.

Polacy zaatakowali w nocy z 5 na 6 stycznia. Oddział składający się z około 350-400 Powstańców, miał do dyspozycji zaledwie dwie armaty. Starali się oni nie niszczyć samolotów i nie wzniecać pożaru. Po zaledwie 20 minutach, Powstańcy przejęli kontrolę nad lotniskiem, a porucznik Fischer poddał jednostkę. W walce zginął jeden Powstaniec oraz dwóch Niemców.

Do polskiej niewoli wzięto 110 żołnierzy niemieckich. Przejęto obiekty lotniskowe, prawie 30 samolotów, części samolotów, broń i amunicję.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA