Zakończono renowację 18 nagrobków na zabytkowym cmentarzu na Cytadeli

Na terenie dawnego cmentarza parafii pw. św. Wojciecha na poznańskiej Cytadeli poddano renowacji 18 nagrobków o znaczeniu zabytkowym i historycznym. Prace trwały kilka miesięcy i kosztowały kilkaset tysięcy złotych.

Dawny cmentarz parafii pw. św. Wojciecha jest jednym z najstarszych w Poznaniu. Został założony w 1833 roku i mieści się na poznańskiej Cytadeli, przy alei Armii Poznań. Pochowani są tam zarówno parafianie kościoła św. Wojciecha jak i osoby zasłużone dla Poznania i Wielkopolski. Jest to teren ważny zarówno pod względem historycznym jak i zabytkowym.

W lipcu tego roku rozpoczęły się zlecone przez Zarząd Zieleni Miejskiej – przy współpracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków – prace związane z renowacją 18 najcenniejszych pod względem historycznym i artystycznym nagrobków. 

Prace prowadzono aż do grudnia, a wykonawcą była wrocławska firma Alta.

W ramach inwestycji odnowiono mogiły: prof. Jana Grochmalickiego, Bernarda Milskiego, Konstantego Hrynakowskiego, płk. Erwina Więckowskiego, Mariana Kratochwila i jego żony Zofii oraz Tadzinka Nitschego. Prace konserwatorskie objęły także nagrobki: Weroniki Twardowskiej, Józefy Wolińskiej, Stanisława Kluzy, Olgi i Witolda Estkowskich, Anny Bąkowej i Salomei Fliegerowej, Aleksandry Hrynakowskiej oraz Małgorzaty, Wojciecha i Jerzego Flaumów. Odrestaurowano mogiły rodzin: Dąbrowskich, Jakubowskich i Wiśniewskich, a także 3 grobowce nieznanych zmarłych.

Jak sie okazuje, podczas prac w jednym z grobowców odnaleziono fragmenty nagrobka wraz z tablicą z nazwiskiem pochowanych.

Prace zostały sfinansowane z budżetu Miasta Poznania, a ich koszt wyniósł ponad 300 tysięcy złotych. Inicjatorem renowacji nagrobków był społecznik Adam Suwart.