Poznań po raz kolejny wydał kalendarz trzech religii

Od dziś można zaopatrzyć się w najnowszy kalendarz trzech religii wydawany w Poznaniu, który jest przygotowywany przez księdza, imama i przedstawiciela gminy żydowskiej. Motywem przewodnim najnowszej, czwartej już edycji jest hasło “Pięknie się różnić”. Kalendarz “W naszym fyrtlu. Chrześcijanie, żydzi i muzułmanie razem” dostępny jest bezpłatnie.

Od kilku lat w Poznaniu wydawany jest wyjątkowy w skali krajowej kalendarz, który ma na celu wzajemne poznawanie kultur i religii, a także pokazanie jedności i wspólnoty, bez względu na wyznanie.

Publikacja pomaga w uczeniu tolerancji i otwartości na drugiego człowieka. Po raz pierwszy kalendarz wydano w 2018 roku, inspirując się podobną inicjatywą z Katowic. Jak informuje Urząd Miasta Poznania, prawdopodobnie w tym roku będzie to jedyny tego typu kalendarz w kraju.

Publikacja powstaje dzięki współpracy i zaangażowaniu przedstawiecieli różnych społeczności religijnych, rozmów i powstałych w ich wyniku relacji. W Poznaniu obok siebie żyją chrześcijanie, żydzi i muzułmanie, dlatego szerzenie wzajemnego zrozumienia i tolerancji jest niezwykle ważne.

Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło “Pięknie się różnić”. Kalendarz posiada dwa wstępny,  w tym jeden posiada elementy gwary poznańskiej.

W świetle religii jesteśmy braćmi i siostrami, gdyż wszyscy pochodzimy od Adama i Ewy. Dlatego też musimy szanować i wspierać się wzajemnie, mając na uwadze nasze wspólne dobro. W obecnym, pełnym przemocy i nienawiści czasie, szczególnie ważne jest, by w oparciu o dialog i wspólne działania pokazać godność każdego człowieka. Co roku staramy się to robić poprzez nasz kalendarz.

dr Youssef Chadid, imam Muzułmańskiej Wspólnoty Wyznaniowej, współtwórca kalendarza

Kalendarz tradycyjnie został podzielony na trzy części – wszystkie opierają się na innej rachubie czasowej związanej z daną religią. Poza kalendarium gregoriańskim znajduje się w nim też kalendarz muzułmański, datowany od pielgrzymki proroka Mahometa z Mekki do Medyny oraz żydowski, liczony od powstania świata. 

Wyszczególnione są najważniejsze święta trzech religii, wyszczególnia dni modlitwy (niedziela, szabat, dzień zgromadzenia) i nazwy poszczególnych miesięcy. Co ważne, w części chrześcijańskiej uwzględniono święta nie tylko katolickie, ale także prawosławne, protestanckie i starokatolickie.

Wyróżnione i zaznaczone są także polskie święta narodowe i inne ważne dni.

Publikację wzbogacają liczne ilustracje, które pokazują Poznań, a także pozwalają zrozumieć opisane tradycje, obrządki czy modlitwy każdej z religii.

Kalendarz wydano w nakładzie ok. 5500 sztuk. Dostępny jest od dziś bezpłatnie w synagodze (ul. Stawna 10), meczecie (ul. Biedrzyckiego 13), parafii i klasztorze oblatów w Poznaniu (ul. Ostatnia 14), w Centrum Informacji Kulturalnej (ul. Ratajczaka 44) i Punktach Informacji Turystycznej (Stary Rynek 59/60 i Dworzec Głównym PKP) lub online za pośrednictwem strony: www.misyjne.pl.

Kilkadziesiąt sztuk poznańskiego kalendarza trzech religii trafiło także do Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, które ma swoją siedzibę w pobliżu byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Projekt został sfinansowany z budżetu Miasta Poznania.