"Miasto (re)konstruowane" - wyjątkowa wystawa poświęcona procesowi odbudowy powojennego Poznania

Autor: A. Karczewska fot. Brama Poznania
REKLAMA

Odbudowa zniszczonych w czasie II wojny światowej miast była ogromnym, czasochłonnym przedsięwzięciem finansowym, wymagającym dużego nakładu pracy. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że zanim przystąpiono do odbudowy Poznania, przeprowadzono szeroką dyskusję społeczną i ekspercką w zakresie tego, jak ma wyglądać stolica Wielkopolski po 1945 roku. Jej efektem jest obecny wygląd Poznania - różny od tego z pierwszej połowy 1939 roku. Opowiada o tym wyjątkowa wirtualna wystawa "Miasto (re)konstruowane".

Po zakończeniu II wojny światowej Naród przystąpił do odbudowy państwa - zarówno w przenośni jak i w dosłownym znaczeniu. Pomimo upływu lat, polskie miasta, miejscowości i wsie do dziś noszą ślady zniszczeń i ostrzałów.

W Poznaniu, podobnie jak w innych miastach, do odbudowy przystąpiono bardzo szybko, jednak niewielu wie, że zanim rozpoczęto prace, przeprowadzono szeroką dyskusję i to wcale nie jedynie w zamkniętym gronie osób decyzyjnych. Konsultacje przeprowadzono z udziałem specjalistów, decydentów i mieszkańców.

Co ciekawe, zdecydowano wówczas, by w wielu przypadkach nie przywracać budynkom form sprzed wybuchu II wojny światowej, a... "stworzyć miasto na nowo", wykorzystując nawiązania do architektury dawnej RP.

Brama Poznania przygotowała wystawę "Miasto (re)konstruowane. Powojenna odbudowa reprezentacyjnych gmachów Poznania", która ukazuje historię powojennej odbudowy najbardziej znanych i reprezentacyjnych budynków w mieście. Poza samym zwizualizowaniem planu, wystawa obejmuje również proces dyskusji nad projektem "nowego" miasta.

Chcemy podkreślić, iż powojenne oblicze architektoniczne i urbanistyczne miasta jest efektem wielkiej, intelektualnej pracy ludzi zaangażowanych w to dzieło. Na ostateczny efekt, powstały w wyniku ścierania się wielu konkurencyjnych koncepcji, wpłynęły zarówno odkrycia archeologiczne i konserwatorskie jak i ówczesne przekonania czy oczekiwania społeczne i polityczne
Natalia Szenrok-Brożyńska z zespołu ds. promocji Bramy Poznania

Początkowo wystawa miała zostać zainaugurowana na początku listopada w Śluzie Katedralnej, jednak z uwagi na sytuację epidemiologiczną i wprowadzone w związku z nią obostrzenia, wystawę przeniesiono do świata wirtualnego.

Można ją oglądać w formie plików PDF na stronie Bramy Poznania, gdzie znajdują się również nagrania z wypowiedziami twórców i film promocyjny.

Wystawa dostępna jest tutaj

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA