"Pozostanie nam tylko ciemność" - Poznań wśród protestujących samorządów

Autor: A. Karczewska fot. UMP
REKLAMA

Przez godzinę budynek Urzędu Miasta Poznania oraz przylegający do niego Wolny Dziedziniec spowiła ciemność. To jednak nie efekt braku zasilania czy awarii oświetlenia, a ogólnopolskiego protestu samorządów.

We wtorek, 1 grudnia, część polskich miast i miejscowości przystąpiła do symbolicznego protestu przeciw rządowym decyzjom, które powodują duże straty w budżetach samorządów.

Inicjatorem akcji było Stowarzyszenie "Tak! Samorządy dla Polski", powołane 31 sierpnia w Gdańsku, w 40-lecie podpisania Porozumień Sierpniowych. 

Na godzinę wyłączono oświetlenie miejskich budynków - w Poznaniu był to budynek Urzędu Miasta przy pl. Kolegiackim oraz sąsiadujący z nim Wolny Dziedziniec.

Jak wskazują organizatorzy i uczestniczące w proteście samorządy, choć tym razem była to jedynie zorganizowana akcja, to jeśli rząd nie zmieni swoich działań, to samorządom "pozostanie jedynie ciemność", a wyłączenia oświetlenia w ramach szukania oszczędności mogą stać się rzeczywistością.

Protestujący nie zgadzają się z decyzjami władzy centralnej, która w znaczący sposób ograniczyła wpływy do budżetów samorządowych przeprowadzając reformę podatkową. Budżety budowane są głównie na wpływach z podatków PIT i CIT.

Jak podkreślają, dodatkowo na brak stabilności dochodów samorządów lokalnych, nakłada się zagrożenie pozbawienia mieszkańców środków budżetu Unii Europejskiej i Funduszu Odbudowy. 

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA