Ministerstwo proponuje, by ozdrowieńcy pomagali mieszkańcom DPS

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała o rozszerzeniu Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów o tzw. “wolontariat ozdrowieńców”. To pomysł m.in. prezydenta Andrzeja Dudy. Ministerstwo proponuje, by ozdrowieńcy pomagali mieszkańcom Domów Pomocy Społecznej, jako wolontariusze, którzy z uwagi na przebycie już COVID19, nie są aż tak narażeni na ewentualne zakażenie Sars-CoV-2.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów działa od kilku tygodni. Seniorzy mogą zgłaszać zapotrzebowanie na pomoc np. w wyprowadzeniu psa, załatwieniu różnych spraw online czy zrobieniu zakupów. Program jest koordynowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Do tej pory zapotrzebowanie zgłosiło już 15 tysięcy najstarszych mieszkańców Polski.

Jednocześnie, do niesienia pomocy zgłosiło się ponad 10 tysięcy wolontariuszy i ponad 150 organizacji młodzieżowych. Nabór trwa online, a także w lokalnych ośrodkach pomocy społecznej.

Teraz, program zostaje rozszerzony o tzw. wolontariat ozdrowieńców. 

Ozdrowieńcy mogą tę bezpieczną pomoc nieść tam, gdzie potencjalnie zagrożonych osób jest więcej. Stąd pomysł, z którym zwróciłem się do minister Marleny Maląg, o umożliwienie im wsparcia potrzebujących w jeszcze innej formie

Andrzej Duda, prezydent RP

Osoby, które zostały uznane za ozdrowieńców, mogą pomagać np. w Domach Pomocy Społecznej, np. poprzez rozmowy z mieszkańcami DPS, podawanie posiłków, organizowanie zajęć dla mieszkańców, wsparcie pracowników w opiece nad mieszkańcami, a także zajęcia i czynności porządkowe.

Wolontariusz wypełniając formularz zgłoszeniowy określa już na wstępie rodzaj pomocy, którą deklaruje świadczyć.Dyrektor domu pomocy społecznej bądź osoba przez niego wyznaczona odbiera w systemie CAS zgłoszenie wolontariusza i nawiązuje z nim kontakt. Następnie dyrektor placówki zawiera z wolontariuszem ozdrowieńcem umowę regulującą wzajemne prawa i obowiązki.

Tylko w Wielkopolsce funkcjonuje obecnie 65 domów pomocy społecznej. Łącznie jest w nich 6447 miejsc całodobowej opieki.