Poznań w ciemności - Miasto przyłączy się do ogólnopolskiego protestu

Autor: A. Karczewska fot. pixabay/poglądowa
REKLAMA

Pierwszego dnia grudnia budynek Urzędu Miasta Poznania oraz Wolny Dziedziniec ogarnie ciemność. Miasto chce w ten symboliczny sposób przyłączyć się do ogólnopolskiego protestu przeciwko decyzjom rządu, przez które samorządy mają mocno ograniczone wpływy z podatków PIT i CIT, a także blokowany dostęp do funduszy unijnych.

O tym, że decyzje i reformy wprowadzane przez obecny rząd mocno wpływają na budżety samorządów wiadomo od dawna. Szczególnie dotkliwa jest reforma podatkowa, przez którą straciły dużą część wpływów z podatków PIT i CIT, będących podstawowym źródłem dochodów samorządów. Reforma oświatowa i zmiany w subwencji nie tylko ograniczyły subwencje, ale przede wszystkim wygenerowały dodatkowe koszty, które spadły na władze lokalne. Mimo, że Poznań wraz z innymi miastami zwrócił się kilkukrotnie z prośbą o refundację poniesionych kosztów związanych z reformą szkolnictwa, nie otrzymał zwrotu.

W ostatnim czasie jednak, ograniczenie wpływów do budżetów jest zagrożone także w innym zakresie - możliwość utracenia funduszy europejskich w związku z planowanym wetem polskiego rządu przy ustalaniu unijnego budżetu.

Środki z Unii Europejskiej od lat pomagają w realizacji wielu inwestycji, także w Poznaniu, na różnych płaszczyznach. Pieniądze przeznaczane są na realizacje w zakresie budownictwa, transportu drogowego, komunikacji publicznej, kultury, sportu czy nauki.

W ciągu ostatnich dekad środki pomocowe z UE, były dla naszego kraju swego rodzaju kroplówką, która dawała życie a jednocześnie w spektakularny sposób zmieniła poziom i jakość tego życia. W ostatnich dniach polski Rząd uprawia hazard negocjacyjny zapowiadając wetowanie budżetu i Funduszu Odbudowy UE. A to właśnie dostęp do wielkich środków finansowych na stałe zmienił polskie wsie i miasta, zapewniając środki na budowę dróg, kanalizacji, oczyszczalni, obiektów sportowych i szpitalnych, finansując programy dla seniorów, młodzieży i kultury oraz sportu
Stowarzyszenie "Tak! Samorządy dla Polski"

Samorządy zgodnie przyznają, że rosnące wydatki, ograniczenie wpływów z podatków, a także możliwa utrata finansowania unijnego to sytuacja, z którymi polskie gminy sobie nie poradzą. Szczególnie trudny jest obecny rok, a także kolejne lata, w związku z wydatkami powiązanymi z pandemią.

Na wtorek, 1 grudnia, planowany jest ogólnopolski protest "Pozostaje nam tylko ciemność". Odbędzie się w ponad 20 miejscowościach, także w Poznaniu. Symbolicznie, na godzinę, zostanie wyłączone oświetlenie miejskich budynków. W stolicy Wielkopolski w ciemności będzie budynek Urzędu Miasta Poznania oraz przylegający do niego Wolny Dziedziniec.

Jeśli jednak rządzący nie zrezygnują z planów wyłączania finansowej kroplówki samorządom na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb mieszkańców ich społeczności, ponura ciemność może stać się wymuszoną ekonomicznie rzeczywistością
Stowarzyszenie "Tak! Samorządy dla Polski"

Akcja zostanie przeprowadzona w godzinach 17:00-18:00.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA