Poznań chce swobodnego dostępu do Jeziora Kierskiego. Sprawę skierowano do sądu

Autor: A. Karczewska fot. UMP
REKLAMA

Od dłuższego czasu dojście do miejskiej plaży znajdującej się na południowym brzegu Jeziora Kierskiego jest utrudniany przez właściciela ośrodka wypoczynkowego Kaskada. Z uwagi na brak ugodowego rozwiązania sprawy, Miasto skierowało sprawę do sądu. Jednocześnie, wraz z gminą Tarnowo Podgórne opracowuje plan mający zapewnić alternatywny dostęp do plaży dla mieszkańców.

Jak przypomina Urząd Miasta, zgodnie z prawem każdy powinien mieć zapewniony swobodny dostęp do linii brzegowej jeziora. Tymczasem dostęp do miejskiej plaży jest utrudniony z uwagi na działania ośrodka Kaskada.

Miasto Poznań posiada prawo własności do terenów przylegających do Jeziora Kierskiego oraz stanowiących dojście do niego. Tymczasem właściciel ośrodka utrudnia ten dostęp, co zdaniem urzędników, jest zachowaniem niedopuszczalnym i niezgodnym z prawem. Ostatecznie zdecydowano się skierować sprawę na drogę sądową.

Jednocześnie, Miasto Poznań wraz z Gminą Tarnowo Podgórne i Stowarzyszeniem Mieszkańców Baranowa analizują plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego i możliwości zapewnienia alternatywnego dostępu do linii brzegowej. Korzystając z bliskiego sąsiedztwa nieruchomości miejskich oraz gruntów Gminy Tarnowa Podgórnego rozważane jest wybudowanie schodów od strony ulicy Letniskowej w Baranowie. 

Inwestycja miałaby powstać na podstawie umowy Miasta Poznań z Gminą Tarnowo Podgórne. Dzięki temu zarówno mieszkańcy stolicy Wielkopolski jak i sąsiedniej gminy, a także turyści i przyjezdni, mogliby korzystać z miejskiej plaży przy swobodnym dostępie.

Pokładam, wspólnie z mieszkańcami Poznania, Gminą Tarnowo Podgórne i Stowarzyszeniem Mieszkańców Baranowa nadzieję, że prawo będzie respektowane, a w sytuacji, gdy dochodzi do jego naruszenia, podejmowane kroki będą szybkie i skuteczne. Na całą sprawę spojrzeć należy nie tylko przez pryzmat jednej plaży. Każde tego rodzaju zachowanie będzie spotykać się z reakcją Miasta Poznania.
Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania

Jak dodaje wiceprezydent, celem miasta jest stworzenie w okolicy miejsca spotkań i rekreacji, a także sportu dostępnych dla wszystkich, którzy będą chcieli z niego skorzystać.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA