Ogłoszono laureatki Poznańskiej Nagrody Literackiej

Autor: fot. F. Łepkowicz / Wydawnictwo Wolno Biuro Prasowe UAM
REKLAMA

W piątkowy wieczór ogłoszono laureatki Poznańskiej Nagrody Literackiej 2020.

Ogłoszenie laureatów i laureatek Poznańskiej Nagrody Literackiej zwykle odbywa się podczas Festiwalu Fabuły w Poznaniu. Nie inaczej było w tym roku, choć z uwagi na sytuację epidemiologiczną w kraju, nie odbyła się uroczysta gala. Wydarzenie miało charakter zdalny.

Poznańska Nagroda Literacka przyznawana jest od 2015 roku, jako wspólne wyróżnienie Miasta Poznań i uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Składa się z dwóch elementów: Nagrody im. Adama Mickiewicza przyznawanej za wybitne zasługi dla polskiej literatury oraz Stypendium im. Stanisława Barańczaka dla autorek i autorów, którzy nie ukończyli 35 roku życia.

Nagrodę w wysokości 60 tysięcy złotych otrzymała Krystyna Miłobędzka, autorka sztuk teatralnych dla dzieci i poetka. Jury doceniło jej wkład w rozwój literatury i peozji, a także w kształcenie kolejnych pokoleń.

Jej wiersze uczą języka, który świadom jest swojej niedoskonałości, ale pewien tego, co chce powiedzieć. Języka, którego celem jest komunikacja i spotkanie, nie kodeks i nakaz. Odsyłając poza siebie, jej poezja zostawia miejsce dla czytelniczek i czytelników oraz ich wrażliwości. Czyni nas partnerami i pozostawiaz odpowiedzialnością za siebie, za innych, za świat
prof. Marcin Jaworski, członek jury

Z kolei Stypendium im. Barańczaka przyznano Monice Glosowitz, będącej badaczką literatury i autorką książki, która skupia się głównie na temacie literatury kobiecej, ale dostępnej dla każdego.

Glosowitz wybiera poezję kobiet i sonduje jej działanie, stosując przygotowane wcześniej narzędzia, nie forsując jakiejś sztywnej wizji tego, czym jest literatura lub kobieca podmiotowość. Udowadnia, że poezja nie stanowi niszy, stoi w centrum procesów nazywania i działania, a krytyczka może się w te procesy włączać
prof. Inga Iwasiów, jurorka

Stypendium im. Barańczaka wynosi 40 tysięcy złotych.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA