Radni Nowoczesnej chcą usunięcia krzyża z sali sesyjnej Urzędu Miasta Poznania

Autor: A. Karczewska fot. UMP archiwum
REKLAMA

Poznańscy radni Nowoczesnej chcą usunięcia krzyża z sali sesyjnej Rady Miasta Poznania. Złożyli w tej sprawie interpelację do prezydenta miasta.

Jak wskazują w uzasadnieniu, konieczne jest stosowanie neutralności światopoglądowej państwa w stosunku do kościoła i utrzymanie świeckości państwa. Radni Bartłomiej Ignaszewski i Wojciech Chudy, w swojej interpelacji pytają na jakiej podstawie zawieszono katolicki symbol, mimo, że Konstytucja zakłada neutralność m.in. religijną władz publicznych.

Wskazano także, na rosnące w ostatnim czasie znaczenie postulatów rozdziału Kościoła i państwa, co ma związek z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, a także kolejnymi doniesieniami dotyczącymi pedofilii i jej tuszowania przez hierachów kościoła katolickiego.

Zdaniem radnych Nowoczesnej, zawieszenie krzyża jest nie tylko naruszeniem konstytucyjnej gwarancji neutralności władz, ale także "świadectwem na różnicowanie przez władze statusu związków wyznaniowych". W sali sesyjnej nie ma innych symboli odnoszących się do różnych wyznań.

W oświadczeniu radny Bartłomiej Ignaszewski wskazuje, że "inicjatywa nie jest atakiem na kościół", jednak "nie ma złudzeń, że tak zostanie odebrana". Podkreśla jednak konieczność zachowania przez państwo transparentności i wolności od związków z jakąkolwiek grupą wyznaniową.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA