Poznań miastem otwartym i tolerancyjnym – rusza II Poznański Tydzień Tolerancji

Niepełnosprawność, kolor skóry, orientacja seksualna, wyznawana religia, pochodzenie – to tylko kilka elementów, którymi wyróżnia się społeczeństwo. W poniedziałek rozpocznie się II Poznański Tydzień Tolerancji, którego celem są działania zapobiegające sytuacjom, w których elementy te stają się przyczyną nietolerancji czy nienawiści. Zaplanowano prawie 30 wydarzeń w wersji online.

Będzie to już druga odsłona Poznańskiego Tygodnia Tolerancji organizowanego przez Miasto Poznań wraz z organizacjami pozarządowymi zrzeszonymi w Komisji Dialogu Obywatelskiego przy pełnomocniczce prezydenta ds. polityki równościowej.

Tym razem, z uwagi na sytuację epidemiologiczną w kraju odbędzie się w wersji zdalnej, poprzez organizację wydarzeń online.

Celem jest budowanie wzajemnego szacunku i zrozumienia, co ma przyczynić się do budowy Poznania, jako miasta otwartego, przyjaznego i tolerancyjnego. To okazja, by zwalczać stereotypy czy dowiedzieć się czegoś na temat codzienności lub potrzeb osób zagrożonych dyskryminacją.

W ramach Poznańskiego Tygodnia Tolerancji zaplanowano około 30 różnych wydarzeń, wśród których znalazły się m.in. warsztaty, wykłady, premiery podcastów, koncert, wystawy, spotkania i dyskusje panelowe, webinaria i happening. Mają na celu przedstawienie aktualnych problemów społecznych i trudności mieszkańców reprezentujących różne grupy.

W bogatej ofercie wydarzeń można znaleźć np. podcast o stereotypach związanych z niepełnosprawnością przygotowany przez Stowarzyszenie Lepszy Świat i Kolektyw Bojka. Podczas warsztatów organizowanych przez Migrant Info Point każdy będzie mógł dowiedzieć się, czym jest język inkluzywny, a młodzi ludzie spróbują stworzyć koncepcje “miasta idealnego” przy pomocy zespołu Fundacji im. Julii Woykowskiej. Fundacja RELACYJNI zaproponuje spotkanie na temat zdrowia psychicznego osób ze spektrum autyzmu, a Fundacja “Centrum Promocji i Rozwoju Mediacji – rozmowę o tolerancji ze specjalistką z zakresu edukacji równościowej. CIM Horyzonty zorganizuje “Spotkanie z Żywymi Książkami”, podczas którego każdy będzie mógł zmierzyć się ze swoimi stereotypami i uprzedzeniami związanymi z międzykulturowością, a Fundacja FIONA zaprosi rodziców osób z niepełnosprawnością na rozmowę o wartości akceptacji.

Urząd Miasta Poznania

W programie znalazły się również wykłady poświęcone m.in. społecznych konsekwencjach wykluczenia głosu kobiet z przestrzeni publicznej, możliwościach wspierania osób LGBT+, mitom i stereotypom dotyczącym szariatu czy równemu traktowaniu uczniów i uczennic środowiska LGBT+.

Odbędzie się także m.in. wystawa fotograficzna “Oczy rzeczywistości:, która będzie dostępna online, podobnie jak wystawa plakatów Szymona Szymankiewicza poświęconych prawom człowieka. Odbędzie się równiez koncert dobrze znanego poznaniakom zespołu Siły Specjalne złożonego z muzyków zawodowych i wykonawców na początku ich drogi muzycznej, w tym członków z niepełnosprawnościami, a także osób z doświadczeniem bezdomności.

II Poznański Tydzień Tolerancji rozpocznie się 16 listopada i potrwa do niedzieli, 22 listopada. W poniedziałek, pierwszego dnia wydarzenia, a zarazem w Międzynarodowy Dzień Tolerancji, jedna ze ścian Bramy Poznania zostanie po zmroku podświetlona na tęczowo.