MPK Poznań wymienia słupki na przystankach. Będą miały gabloty i jednolity wygląd

Już wkrótce w Poznaniu pojawi się 41 nowych słupków przystankowych z gablotami na rozkład jazdy. Pierwsze słupki już zostały zamontowane.

Na terenie miasta od dłuższego czasu trwa systematyczne wymienianie wiat przystankowych przez Grupę MTP, która nimi zarządza. Tam, gdzie nie ma wiat, MPK Poznań wymienia słupki – na bardziej nowoczesne i z gablotami na rozkład jazdy.

Nowe słupki są bardziej estetyczne i współgrają z pozostałymi elementami infrasturktury w Poznaniu. Gabloty ułatwią wymianę rozkładów jazdy oraz przekazywanie komunikatów dla pasaerów. Do tej pory, by wymienić papierowy rozkład konieczne było odkręcenie starej tabliczki, naklejenie nowego druku, zabezpieczenie całości przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych i przykręcane do słupka przystankowego. Zastosowanie gablot pozwala na szybszą wymianę, ponieważ druki umieszcza się w specjalnym miejscu, bez konieczności przyklejania i rozkręcania. W ten sam sposób umieszczane będą komunikaty dla pasażerów.

Spółka odebrała już 41 nowych słupków i rozpoczęła prace związane z montażem. Pojawią się głównie na przystankach autobusowych. Na razie większość prac polega na wykonaniu wzmocnień pod konstrukcje, na których staną, ale słupki zamontowano już w pierwszych lokalizacjach.

Docelowo pojawią się w 41 miejscach. W pierwszej kolejności nowe słupki przystankowe z gablotami posadowione zostaną na następujących przystankach autobusowych (także komunikacji nocnej): Dworzec Zachodni, Ułańska, Wojskowa, Franowo, Rondo Jana Nowaka Jeziorańskiego oraz Drzewieckiego (w tych miejscach już wybudowano wzmocnienia umożliwiające posadowienie słupka). Kolejne prace – na przystankach mi.in. w centrum, na Grunwaldzie, Łazarzu, Wildzie, Starołęce – będą prowadzone sukcesywnie.

Nowe rozwiązanie testowano w ubiegłym roku na przystankach „Plac Wiosny Ludów” oraz „Żeromskiego”. Po obserwacji, analizie i eliminacji bieżących problemów – np. nadmiernego skraplania wody wewnątrz gabloty, wymieniono też materiał stanowiący wewnętrzny wkład gabloty na bardziej odporny na zróżnicowane temperatury.