Osocze ozdrowieńców pilnie potrzebne. Jeden dawca może uratować życie nawet 3 pacjentów

Osocze ozdrowieńców COVID-19 traktowane jest jako jedną z najskuteczniejszych dostępnych metod leczenia chorych. Przeciwciała wprowadzone do organizmów zakażonych osób będących w ciężkim stanie, w widoczny sposób poprawiają ich sytuację i niejednokrotnie ratują życie. Niestety, nadal brakuje osocza, ponieważ wciąż zbyt mało ozdrowieńców decyduje się na podzielenie się tym cennym “lekiem”. RCKiK apeluje o pilne zgłaszanie się osób, których osocze może pomóc chorym.

W ubiegłym tygodniu, w dniach 26-30 października, do poznańskiego RCKiK zgłosiło się 19 ozdrowieńców, którzy podzielili się swoim osoczem i cennymi przeciwciałami. To wciąż bardzo mało jak na liczbę osób uznanych za odrowiałych, a także zbyt mało, by pomóc tym, którzy walczą z Sars-CoV-2 o życie. Tylko w jednym szpitalu, czyli placówce im. Strusia w Poznaniu hospitalizowanych jest kilkaset osób.

Jak wyjaśnia RCKiK, osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, dzięki czemu możliwe jest pozyskanie nawet 3 jednostek od jednego dawcy – w zależności od ilości przeciwciał. Tymczasem, do leczenia jednej osoby z COVID-19 potrzebne są 1-2 jednostki. Oznacza to, że jedna osoba może przyczynić się do uratowania życia kilku innych.

Osocze podawane jest osobom w ciężkim stanie. Oznacza to, że to często jedyna nadzieja dla nich, by pokonać groźnego wirusa.

Zapotrzebowanie na osocze jest bardzo duże, w poniedziałek praktycznie nie mieliśmy już żadnych zapasów, w weekend wydaliśmy prawie wszystko

dr n. med. Hanna Skalisz, zastępca dyrektora do spraw medycznych RCKiK w Poznaniu

Największe zapotrzebowanie jest na osocze osób z grupą krwi A. Zgłaszać powinni się jednak wszyscy, którzy mogą zostać dawcą.

Osocze od dawcy, który posiada przeciwciała przeciw koronawirusowi poprawia stan kliniczny chorego. Dlatego zachęcam wszystkich ozdrowieńców, by zastanowili się nad podzieleniem się osoczem.

dr n. med. Hanna Skalisz, zastępca dyrektora do spraw medycznych RCKiK w Poznaniu

Kto może zostać dawcą osocza?

– Muszą to być osoby, które przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe

– Także osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (i dysponują wynikiem badania RNA SARS-CoV-2, który potwierdził zakażenie lub dodatnim wynikiem przeciwciał anty-SARS-CoV-2)

– Od zakończenia przez nie izolacji musi minąć co najmniej 28 dni

– Tyle samo czasu – 28 dni – musi upłynąć od ustąpienia objawów zakażenia SARS-CoV-2

– Osocze mogą oddać tylko osoby, które są w wieku 18-60 lat i nie chorują przewlekle

– Oraz nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników

Kobiety, które były w przeszłości w ciąży, mają dodatkowo wykonywane badania na obecność przeciwciał anty-HLA. Jeśli okaże się, że je posiadają – nie mogą oddać osocza, ponieważ mogłoby ono być niebezpieczne dla chorych. 

Każdy ozdrowieniec, który chciałby podzielić się osoczem powinien najpierw skontaktować się z Działem Dawców w celu ustalenia terminu wizyty – nie ma możliwości oddawania osocza bez wcześniejszego ustalenia terminu! Wystarczy zadzwonić pod nr tel.: 61 886 33 54 w godz.7.30-14.30 od poniedziałku do piątku lub napisać mail na adres: ozdrowieniec@rckik.poznan. 

Ostateczną i wiążącą decyzję o możliwości oddania osocza zawsze podejmuje lekarz w dniu kwalifikacji.

Wszelkie informacje dostępne są na stronie RCKiK.