Dziś bez marszu - protest na Placu Wolności ma mieć formę stacjonarną

Autor: A. Karczewska fot. archiwum redakcji
REKLAMA

W czwartkowy wieczór odbędzie się kolejny protest po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z Konstytucją przerwanie ciąży w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Poznaniacy spotkają się na Placu Wolności.

Mija tydzień odkąd Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Nie mijają jednak protesty, które odbywają się w całym kraju, a także w niektórych miastach poza Polską. Demonstranci nie zgadzają się na ograniczenie wolności kobiet, pozbawiając je możliwości dokonania wyboru w zakresie bezpiecznej i legalnej aborcji.

Protestujący w Poznaniu dziś po raz kolejny spotkają się na Placu Wolności. Organizatorzy zapowiadają, że tym razem nie będzie przemarszu przez miasto, a wydarzenie ma mieć charakter jedynie stacjonarny.

Jednocześnie, wskazują, że problem ograniczenia prawa do aborcji jest tylko jednym z działań, jakie w ostatnich latach forsowała obecna władza centralna.

To władza jest odpowiedzialna, za cierpienia kobiet, brak wsparcia, odmowy badań prenatalnych, odmowę tabletek antykoncepcyjnych, odmowę aborcji. (...) To walka o zdrowie kobiet, o dostęp do legalnej i bezpiecznej aborcji, do badań lekarskich, wsparcia, a przeciw przymuszaniu do rodzenia i traktowania kobiet, jako żywe inkubatory, bez praw i podmiotowości.
organizatorzy protestu

Manifestujący zwracają uwagę na fakt, że zaostrzanie przepisów antyaborcyjnych uderza w najbiedniejsze kobiety, których nie będzie stać na dokonanie zabiegu poza Polską, a jednocześnie nie będą w stanie zapewnić sobie odpowiedniego wsparcia medycznego, w tym także psychologicznego.

Początek demonstracji o godzinie 19:00.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA