Znów można zwiedzać stałą ekspozycję Muzeum Uzbrojenia. Otwarto także nową wystawę czasową

Znów można zwiedzać całe Muzeum Uzbrojenia na poznańskiej Cytadeli – łącznie z salami wystawowymi, które od kilku miesięcy, z uwagi na panemię, były zamknięte. Od wczoraj czynna jest również nowa wystawa czasowa „Dragoni Generała Maczka. Rzeszów 1938 – Świętoszów 2020” .

W ostatnich miesiącach zwiedzający mogli zwiedzać jedynie plenerową ekspozycję na terenie Muzeum. Od teraz można również zwiedzać sale z wystawą stałą, która została przy okazji częściowo przearanżowana.

We wtorek otwarto także nową wystawę czasową opowiadającą o losach 10. Pułku Dragonów – „Dragoni Generała Maczka. Rzeszów 1938 – Świętoszów 2020” .

Dragoni to nazwa zmotoryzowanej jednostki piechoty, która czynnie działała na froncie w zachodniej Europie w ostatnich dwóch latach wojny. Wspierała czołgi podczas przełamywania linii frontu. Była pierwszą tak pokaźną i liczną grupą pancerną w historii Wojska Polskiego.

Wystawa dostępna w poznańskim Muzeum Uzbrojenia jest pierwszą w polskich muzeach, która ukazuje historię tego pododdziałów Polskich Sił Zbrojnych, uznawanych za jeden z czołowych w historii.

Dodatkowo w roku 2020 przypada 25 rocznica przekazania tradycji 10. Pułku Dragonów jednostce współczesnej – 10. batalionowi zmechanizowanemu Dragonów ze Świętoszowa. Zatem wystawa ma być swoistym hołdem dla weteranów i współczesnych dragonów.

Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu

Wystawa powstała w oparciu o wyjątkowe źródła – periodyk “Dragoni naprzód”, który był wydawany po II wojnie światowej do późnych lat 80. przez weteranów 10. Pułku Dragonów mieszkających w Londynie. Znalazły się tam przede wszystkim wspomnienia i informacje o wojennych wydarzeniach.

Artykuły są wyjątkowym i cennym uzupełnieniem materiałów zebranych na wystawie.

Ekspozycję można oglądać od 27 października do 29 grudnia w Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli. Kuratorem wystawy jest Miłosz Stroński.