Jak drony pomagają w walce z COVID-19?

Drony cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Świadczyć o tym może choćby fakt, że jesteśmy jednym z niewielu krajów na świecie, który prawnie uregulował rynek bezzałogowych statków powietrznych. Nie dalej jak rok temu w polskiej przestrzeni powietrznej funkcjonowało ponad sto tysięcy dronów. Nic więc dziwnego, że możemy spodziewać się pomocy tych urządzeń w walce z wirusem SARS-CoV-2. W jaki sposób mogą tego dokonać?

Drony wspierają służby sanitarne

Największą siłą dronów w dzisiejszych czasach jest ich samodzielność. Dzięki ich pomocy możemy wykonywać prace na odległość, co jest niezwykle ważne w kwestiach pomocy służbom porządkowym i sanitarnym. Za pomocą dronów można kontrolować obiekty użytku publicznego w tym pod kątem przestrzegania obostrzeń. Urządzenie może patrolować ulice i przekazywać władzom informacje o potencjalnym łamaniu zasad.

Drony a transport w epoce koronawirusa

W ostatnim czasie przetestowano transport próbek z badań na koronawirusa za pomocą drona. Eksperyment udał się, dlatego w najbliższym czasie możemy spodziewać się wdrożenia takich rozwiązań na szerszą skalę. Może to znacznie odciążyć infrastrukturę i wpłynąć na szybszy przepływ informacji, a co za tym idzie na bardziej sprawne wykonywanie testów na obecność wirusa.

Drony z głośnikami a przekazywanie informacji

Potencjał dronów z głośnikami w czasach koronawirusa dostrzegli już Chińczycy czy Francuzi. Urządzenia te mogą w znaczący sposób poprawić komunikację między władzą a obywatelami w trudnym okresie pandemii. Drony wyposażone w kamerę termowizyjną w wielu krajach użytkowane są do patrolowania ulic już od wiosny i pierwszej fali zachorowań. Mają one możliwość mierzenia temperatury przechodniów. Drony z głośnikiem używane są natomiast do sprawnego przekazywania informacji.

Pomoc dronów w dezynfekcji

Bardzo ważnym elementem obecności dronów w walce z COVID-19 jest możliwość dokonywania dezynfekcji miejsc publicznych bez konieczności używania do tego ludzkich rąk. Już od maja 2020 roku we współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego odbywa się dezynfekowanie przystanków komunikacji miejskiej za pośrednictwem dronów. Tego typu działania od dawna stosowane są już w Chinach. Obecnie na rynku znajdują się drony, które mogą zabrać na pokład aż piętnaście litrów płynu dezynfekującego. Dodatkową zaletą jest wyposażenie urządzeń w emiter promieni UV, który pozwala na skuteczną eliminację wirusów, bakterii i innych potencjalnie niebezpiecznych drobnoustrojów.

O ogromnych możliwościach, jakie dają nam drony, wiadomo nie od dzisiaj. Trudne czasy pandemii tylko otwierają nas na nowe rozwiązania, do których można wykorzystać te urządzenia. Walka z COVID-19 może być o wiele bardziej efektywna właśnie dzięki użyciu dronów do takich czynności jak odkażanie miejsc publicznych czy kontrolowanie przestrzegania obostrzeń przez obywateli. Także bezzałogowe dostarczanie drogą powietrzną próbek do badań może znacząco usprawnić przekazywanie danych dotyczących choroby a tym samym lepsze działanie.