Trwa przegląd drzew na poznańskich ulicach. Co oznaczają poszczególne kolory oznaczeń na pniach?

Podobnie jak w latach ubiegłych o tej porze roku, rozpoczął się przegląd drzew na drogach publicznych. Działania zostały zlecone przez ZDM w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników poznańskich ulic.

Obowiązek dbałości o stan zieleni, w tym zapewnienia bezpieczeństwa uczestników ruchu wynika z ustawy o ochronie przyrody i ustawie o drogach publicznych. Właściciel terenu musi na bieżąco kontrolować stan drzew.

Jak wskazuje ZDM, nawet, gdy drzewo wydaje się być zdrowe i w dobrej kondycji, z bujnymi koronami i zielonymi liśćmi, możliwe jest, że tak naprawdę jest chore lub ich stan zagraża innym uczestnikom ruchu. Kontrole mają na celu sprawdzenie rzeczywistego stanu,  by uniknąc np. sytuacji, gdy dobrze wyglądające z zewnątrz drzewo jest tak naprawdę “puste” w środku i grozi złamaniem.

Trwający przegląd zlecony przez ZDM wykonywany jest przez specjalistów z zakresu ogrodnictwa, leśnictwa, dendrologii oraz architektury krajobrazu.

Podczas przeglądu oceniane są poszczególne organy każdego badanego drzewa: sylwetka, pień i korona pod kątem zagrożenia złamaniem lub rozłamaniem, widoczne części strefy korzeniowej pod kątem zagrożenia wywróceniem. Pod uwagę brany jest również wiek drzewa i jego gatunek, a także cechy siedliskowe i otoczenie w jakim rośnie.

ZDM Poznań

Kondycja danego drzewa określana jest kolorowym oznaczeniem na niektórych pniach. Zielona kropka i numer to znak, że drzewo wymaga zabiegów pielęgnacyjnych, np.  usunięcia suchych gałęzi. Gdy widoczna jest pomarańczowa obwódka wraz z numerem, to znaczy, że drzewo wymaga  komisyjnego specjalistycznego przeglądu, ze wstępnym wskazaniem do wycinki z uwagi np. na zagrożenie wynikające z ryzyka upadku, złamania lub odłamania konarów. Taki przegląd ma charakter komisyjny, z udziałem przedstawicieli ZDM, Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta lub Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego oraz specjalistów, autorów pierwszego przeglądu. Dopiero po nim podejmowana jest decyzja odnośnie ewentualnej wycinki.

Za każde wycięte drzewo, ZDM ma obowiązek posadzenia nowego w ramach rekompensaty, które sadzone jest w miejscu wyciętego lub w najbliższej okolicy.

W ramach przeglądu wykonana zostanie odpowiednia dokumentacja wraz z fotografiami, na podstawie których będą podejmowane kolejne działania.