Siedem obiektów nominowanych do Nagrody im. Baptysty Quadro

Wiadomo już kto powalczy o statuetkę w 22. edycji Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro. Nominowanych zostało siedem obiektów.

Nagroda wręczana jest co roku od 1999 roku. Jest wyróżnieniem najlepiej zaprojektowanego i zrealizowanego obiektu architektoicznego na terenie Poznania. Dotyczy budynków oddanych do użytku w roku poprzedzającym daną edycję.

W tym roku zgłoszono 16 propozycji, spośród których wybrano siedem najlepszych, które powalczą o statuetkę. Zwycięzców wybierze jury łożone ze specjalistów i przedstawicieli organizatorów. Konkurs organizują: Miasto Poznań, UWI Inwestycje S.A. i Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Poznaniu. 

Tegoroczni nominowani to:

– Budynki mieszkalne “Nowy Strzeszyn” zlokalizowane w rejonie ulic: Malewskiej, Różańskiego, Epicka (projekt: Insomia). Realizacja uzyskała nominację za wyczucie skali, właściwy dobór materiałów oraz detalu, a także optymalne wykorzystanie przestrzeni z zachowaniem istniejącej zieleni.

– Budynek biurowy między ulicami: Matyi, Wierzbięcice, Wujka, Przemysłowa (projekt: Maćków Pracownia Projektowa). Inwestycja  nominowana za funkcjonalność i prosty, modernistyczny w wyrazie zespół budynków, będący początkiem nowej dzielnicy Poznania, czyli tzw. Wolnych Torów.

– Kamienica przy ulicy Fabrycznej 14 (projekt: Ultra Architects). Nominowana za udane dopełnienie kwartału zabudowy we współczesnej stylistyce. Całość jest spójna, zarówno jako indywidualna forma, jak i w kontekście miejsca, w którym się znajduje. Nie dominuje wśród sąsiadujących budynków. Na uwagę zasługują balkony kształtowane na wzór wildeckich wykuszy.

– Kamienica “Żelazko” przy ulicy Ogrodowej 19 (projekt: CDF Architekci). Realizacja uzyskała nominację za uporządkowanie i w znaczący sposób podniesienie standardu tej części miasta. 

– Budynek mieszkalno-usługowo-biurowy przy ulicy Małe Garbary 8 (projekt: Easst Architects). Inwestycja nominowana za prostą, oszczędną, ale wyrafinowaną kompozycyjnie i materiałowo elewację oraz dobre relacje założenia z otoczeniem.

– Społeczna Szkoła Podstawowa nr 4 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Poznaniu im. prof. Adama Wodziczki na osiedlu Oświecenia 64 (projekt: Atrium Autorskie Studio Architektury Mateusz Urbański). Realizacja rozbudowy i przebudowy budynku szkoły uzyskał nominację za bezpretensjonalność i utworzenie atrakcyjnej przestrzeni za pomocą prostych środków wyrazu.

– Przebudowa i rewitalizacja zabytkowego budynku Urzędu Miasta Poznania – Budynek C przy placu Kolegiackim (projekt: Atelier Starzak Strebicki – Pracownia Architektury). Nominacja za funkcjonalno-przestrzenną adaptację fragmentu zabytkowego obiektu. Wyeksponowanie tego, co w nim cenne historycznie przy pomocy współczesnych środków wyrazu oraz za przyjazny użytkownikom wystrój wnętrz.

Do tej pory Nagrodę przyznano takim obiektom jak m.in. Kampus Morasko, Stary Browar, kompleks City Park, biurowiec Bałtyk i sala koncertowa Akademii Muzycznej.

Tegoroczny zwycięzca zostanie ogłoszony 26 października.