Imieniny ul. św. Marcin bez tradycyjnego korowodu i kiermaszu rogali świętomarcińskich

Bez kolorowego, tradycyjnego korowodu, bez kiermaszu rogali świętomarcińskich i bez koncertów – tegoroczne Imieniny ul. św. Marcin, jedna z najbardziej znanych tradycji Poznania, w tym roku nie może odbyć się w dobrze znanej poznaniakom i turystom formie. Ze względu na pandemię COVID19 nie jest możliwe bezpieczne przeprowadzenie dobrze znanych elementów Imienin. Nie oznacza to jednak, że jeden z patronów miasta nie będzie w tym roku uhonorowany.

Co roku, gdy cała Polska skupia się na Święcie Niepodległości, w Poznaniu jednocześnie obchodzi się dwa wydarzenia – poza tym narodowym także Imieniny ul. św. Marcin. To tradycja, która jest jednym z najbardziej znanych wydarzeń organizowanych w stolicy Wielkopolski i uznanych w całym kraju.

W tym roku, z uwagi na pandemię COVID-19, nie będzie możliwe przeprowadzenie Imienin w tradycyjnej formie. Nie będzie tradycyjnego kolorowego Korowodu Świętego Marcina, który zwykle przechodził przez centrum miasta. Nie jest również możliwa organizacja kiermaszu rogali świętomarcińskich – tradycyjnego poznańskiego słodkiego przysmaku. Nie odbędą się również koncerty związane z Imininami.

Nie oznacza to jednak, że organizatorzy rezygnują całkowicie z idei, jaka od początku przyświeca wydarzeniu, czyli poczucia wspólnoty, empatii, lokalnego patriotyzmu i wzajemnego zrozumienia.

W dniu imienin, czyli 11 listopada, zostanie zainaugurowana akcja skupiona wokół pomocy starszym, którzy w szczególny sposób są narażeni na skutki pandemii. Hasłem tegorocznych obchodów jest „Imieniny Ulicy. Jest inaczej” Przygotowano specjalną rzeźbę „Razem w pandemii”. To dłoń z ułożonymi palcami w kształcie symbolu zwycięstwa, ubrana w niebieską rękawiczkę.

„”Razem w pandemii” – to tytuł idealnie oddający sytuację, w jakiej się znaleźliśmy. Nie możemy się spotkać, tak jak w ubiegłych latach, w wielotysięcznym korowodzie, ale nadal możemy być razem – pomagając sobie nawzajem i wierząc w zwycięstwo nad pandemią, którego symbolem może być właśnie ręka w rękawiczce. Traktuję to dzieło jako wyraz szacunku dla całego personelu medycznego, który niestety nie wszyscy potrafią okazać. Bądźmy solidarni z lekarzami, pielęgniarkami i innymi pracownikami szpitali, którzy w tej chwili walczą o zdrowie i życie naszych mieszkańców!”

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

Szczegóły obchodów będą podawane w kolejnych tygodniach.