Jest konkurs na projekt pomnika Przemysła II

Autor: A. Karczewska fot. UMP (wstępny projekt z 2014 roku)
REKLAMA

Zgodnie z zapowiedziami Miasto ogłosiło konkurs na projekt pomnika Przemysła II, który ma stanąć na Wzgórzu Przemysła, w rejonie ulic Ludgardy, Franciszkańskiej i Zamkowej.

Przemysł II znacząco wpisał się w historię Polski i regionu, jako ostatni męski przedstawiciel wielkopolskiej linii Piastów. Był księciem poznańskim, księciem wielkopolskim i krakowskim oraz królem Polski.

Pomysł, by Przemysł II został upamiętniony w przestrzeni miasta poprzez pomnik zrodził się kilka lat temu. W 2014 roku przedstawiono jego wstępny projekt. Król jest na nim przedstawiony na koniu (autorem jest artysta rzeźbiarz Robert Sobociński). Zgoda na wzniesienie pomników Przemysła I i Przemysła II została wydana już w 2001 roku.

W lutym 2020 roku Miasto podpisało list intencyjny z fundatorem monumentu upamiętniającego Przemysła II. Z kolei w połowie sierpnia podpisano także porozumienie o współpracy przy przeprowadzeniu konkursu na projekt.

Zgodnie z harmonogramem, w ostatnich dniach Miasto ogłosiło dwuetapowy konkurs na projekt pomnika króla. Profesjonalni artyści-rzeźbiarze mogą zgłaszać swój udział do 28 października.

Do pierwszego etapu i złożenia opracowań studialnych zostaną zaproszeni ci, którzy spełnią wymogi formalne. Spośród przedstawionych zamysłów projektowych, sąd konkursowy wybierze 6 najlepszych prac, które zostaną zakwalifikowane do drugiego etapu. Laureaci mają zostać ogłoszeni w lutym 2021 roku. Dla zwycięzcy I nagrody przewidziano 40 tysięcy złotych.

Postać króla ma być przedstawiona realistycznie z atrybutami władzy i rzemiosła rycerskiego przełomu XIII i XIV wieku. Wśród innych form pomnika pod szczególną rozwagę uczestników konkursu poddaje się konną formę monumentu.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA