Przedszkole nr 144 samowystarczalne energetycznie. Na dachu placówki zamontowano panele fotowoltaiczne

Autor: A. Karczewska fot. UMP
REKLAMA

Zakończono prace modernizacyjne w Przedszkolu nr 144 na os. Czecha związane z termomodernizacją i wyposażeniem placówki w urządzenia potrzebne do pozyskiwania odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu obiekt będzie niemal całkowicie samowystarczalny energetycznie.

W ostatnich latach Poznań przeprowadza intensywne prace związane z termomodernizacją budynków oświatowych, a tym samym zmniejszaniem kosztów utrzymania obiektów szukając ekologicznych rozwiązań.

W Przedszkolu nr 144 przeprowadzono kompleksową termomodernizację obejmującą m.in. ocieplenie ścian i dachu oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Teraz także zamontowano panele fotowoltaiczne, dzięki czemu możliwe jest pozyskiwanie przez placówkę energii elektrycznej z odnawialnych źródeł.

Na dachu budynku zamontowano 31 paneli, których moc wynosi 10 kW. Instalacja jest skorelowana z rocznym zużyciem energii elektrycznej przedszkola, co sprawia, że staje się ono niemal samowystarczalne energetycznie.

W ramach inwestycji zamontowano również system monitoringu energii, dzięki czemu na bieżąco można kontrolować i analizować ilość produkowanej i zużywanej energii elektrycznej i ciepła.

Prace związane z oszczędnościami w budynku objęły również oświetlenie, które wymieniono na energooszczędne w technologii LED. Zamontowano także oświetlenie awaryjne.

Nadzór merytoryczny nad inwestycją pełnił Oddział Miejskiego Energetyka.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA