Kultura na Językach – Japonia

Tradycja, zwyczaje, kultura, regionalne potrawy – choć w dzisiejszych czasach podróżowanie jest powszechne, a granice między państwami coraz bardziej się zacierają, to właśnie kultura poszczególnych regionów jest tym, co wyróżnia narody w czasach globalizacji. Znajomość regionalnych zwyczajów i dziedzictwa kulturowego pomaga nie tylko w poszerzaniu swojej wiedzy o świecie, ale także w nawiązywaniu kontaktów społecznych czy biznesowych. By przybliżyć charakterystyczne cechy różnych państw i ich obywateli, powstał cykl „Kultura na Językach”, podczas którego eksperci nie tylko opowiadają, ale także prezentują elementy różnych kultur świata.

Kultura na Językach to nowy cykl portalu Codzienny Poznań, którego celem jest przybliżenie kultur różnych państw. Co miesiąc poruszany jest temat innego regionu. Wydarzenia odbywają się w stylowych murach naszej redakcji w Starym Browarze, a w roli prelegentów występują eksperci w danej dziedzinie.
 
Kontakt z kulturą od zawsze był dla nas bardzo ważny. W naszej redakcji regularnie odbywają się wernisaże i wystawy, w naszym studio goszczą artyści, a nasz portal i telewizja obejmują patronatami wydarzenia kulturalne, często także je współtworząc. Nowy cykl to kolejny krok w kierunku pogłębiania wiedzy o kulturze.
 
W ramach spotkań poruszamy temat związane z tradycją, zwyczajami, regionalnymi potrawami i trunkami z całego świata. Zaproszeni eksperci przybliżają zgromadzonym gościom nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także prezentują to, o czym opowiadają. Informacje przydają się zarówno w życiu codziennym, podczas podróży turystycznej, a także przy negocjacjach biznesowych i zawieraniu umów międzynarodowych.
 
Pierwsze spotkanie w ramach cyklu poświęcone było Japonii. Po przywitaniu gości, Michał Ciszak, właściciel portalu Codzienny Poznań i pomysłodawca cyklu wyjaśnił cel, jaki przyświeca Kulturze na Językach, zapraszając do wspólnego spędzenia czasu.
 
Następnie, o tradycyjnym japońskim trunku, czyli sake opowiedział Bartosz Rapp. Po zapoznaniu się z teorią, uczestnicy mogli spróbować sake dostarczonego przez Sake Maruta w specjalnej beczce, którą młotkami rozbili: Yuuichi Nakajima z Toshiba Carrier Sp. z o.o., Bartosz Rapp z Sake Maruta oraz Michał Ciszak z Codziennego Poznania.
 
O cechach łączących kaishaindo, czyli japoński kodeks biznesowy z bushido, czyli samurajski kodeks etyczny opowiedzieli Michał Czerniak oraz Maciej Płotkowiak. Panowie zaprezentowali również kolekcję zbroi i japońskiego uzbrojenia.
 
Z kolei Maciej Piechowiak, dyrektor stacji Lexus Poznań przybliżył temat omotenashi, czyli japońskiej gościnności, którą warto stosować w biznesie.
 
Goście mogli również spróbować tradycyjnej japońskiej zielonej herbaty, o której opowiedziała Yurika Takeuchi z Sake Maruta, natomiast o japońskiej przestrzeni użytkowej i designie porozmawialiśmy z Mateuszem Zahora z Zahora Studio.
 
Wydarzenie uświetnił występ pianistki Shizuka Okomura-Wasiulewskiej i sopranistki Karoliny Pytlak. Specjalnie na tę okazję do naszej redakcji The Piano House Bohdan Szydzisz dostarczyło fortepian.
 
Podczas wydarzenia nie mogło również zabraknąć tradycyjnego japońskiego sushi, które przygotowała restauracja Kyokai Sushi Bar.
 
Uczestnicy wzięli również udział w loterii wizytówkowej, a szczęśliwi zwycięzcy otrzymali upominki.
 
Wydarzenie cieszyło się nie tylko zainteresowaniem, ale także uznaniem ze strony gości.
 
Kultury kolejnych państw będziemy odkrywać w każdym miesiącu. Już teraz zapraszamy do udziału – na portalu Codzienny Poznań będzie możliwe zdobycie zaproszeń na wydarzenia.