Nowe przepisy dotyczące przewozu osób. Miasto przypomina o zasadach

Od wczoraj obowiązuje nowe prawo dotyczące przewozów osobowych, jako tzw. „Lex Uber”, które wprowadziło obowiązek posiadania licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego. Miasto Poznań przypomina, co to oznacza i jakie elementy muszą pojawić się na samochodach, którymi wykonywane są usługi transportowe.

Wprowadzone zmiany miały na celu uporządkowanie kwestii działalności firm świadczących usługi przewozów za pośrednictwem platform internetowych i aplikacji takich jak np. Bolt, Uber czy FreeNow. Wnioskowali o nie od kilku lat głównie taksówkarze, którzy uważają tego typu usługi za nieuczciwą konkurencję.

Nowe przepisy obowiązują od 1 października. Każdy pojazd (taksówka), którym wykonywane są tego typu przewozy musi posiadać:

– numer boczny
– szachownicę z biało-czarnych kwadratów
– herb miasta
– napis „Poznań”
– identyfikator kierowcy taksówki
– cennik usług przewozowych
– naklejkę z kodem QR

Na terenie stolicy Wielkopolski obowiązują również maksymalne stawki  za przejazd taksówką, które składają się z następujących elementów:

– wysokość maksymalna stawki początkowej wynosi – 7 zł
– stawka maksymalna należności za jeden kilometr przejazdu w dwóch taryfach wynosi: taryfa I (obowiązująca od 6 do 22) – 3 zł; taryfa II nocna i świąteczna – 4,50 zł
– stawka maksymalna należności za jedną godzinę postoju wynosi – 40 zł

Jak uściśla urząd, na szybie tylnych drzwi należy umieścić informację o cenie umownej obowiązującej poza obszarem administracyjnym Miasta Poznania obejmująca stawkę należności obowiązującej za 1 km w dwóch taryfach (taryfa III obowiązująca od 6 do 22 oraz taryfa IV nocna i świąteczna).

W taksówce musi znajdować się również taksometr, w taki sposób, by klient mógł widzieć jego wskazania.