Sytuacja wielkopolskich szpitali w obliczu pandemii

Autor: A. Karczewska fot. pixabay/poglądowa
REKLAMA

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło dziś nowy podział na strefy czerwone i żółte obejmujące powiaty, w których odnotowano poważny wzrost liczby zakażonych koronawirusem. Aż 3 powiaty z Wielkopolski znalazły się w strefie z największymi obostrzeniami, a dwa kolejne zaliczono do strefy żółtej. W związku z pogorszeniem się sytuacji epidemiologicznej i pytaniami o przygotowanie służby zdrowia na kolejne wzrosty zakażeń, wojewoda wielkopolski wraz z dyrektor wielkopolskiego oddziału wojewódzkiego NFZ przedstawił sytuację szpitali w regionie.

Jak poinformował wojewoda, zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, szpitale w Polsce podzielono na trzy poziomy zabezpieczenia. Pierwszy poziom w Wielkopolsce stanowią 43 placówki, głównie szpitale powiatowe.

Drugi poziom to szpitale z oddziałami zakaźnymi, do których kierowani mają być pacjenci zakażeni Sars-CoV-2 lub z podejrzeniem COVID-19, którzy wymagają leczenia z powodu tej choroby. Taki placówek w całej Wielkopolsce jest obecnie 5. Dysponują one 435 łóżkami.

Z kolei na trzecim, najwyższym poziomie jest jedynie Wielospecjalistyczny Szpital Miejski w Poznaniu przy ul. Szwajcarskiej, jako jedna z 10 tego typu placówek w kraju. Wspierany jest przez Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny przy ul. Polnej oraz Centrum Medyczne HCP, które z kolei przyjmuje zakażonych wymagających opieki psychiatrycznej.

Łącznie, na wszystkich poziomach, w Wielkopolsce szpitale dysponują 631 łóżkami dla pacjentów chorujących na COVID-19. Obecnie zajętych jest 411 z nich. W Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim w Poznaniu zajętych jest 336 łóżek z 406 dostępnych.

Wojewoda wielkopolski zapewnił, że sytuacja w regionie jest na bieżąco monitorowana, a działania podejmowane są w miarę potrzeb.

Dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ poinformowała z kolei, że obecnie na terenie województwa wielkopolskiego funkcjonuje 37 punktów pobrań materiału do badań na obecność koronawirusa. Udało się zapewnić działanie takich miejsc w każdym powiecie w Wielkopolsce. Do tej pory skorzystało z nich prawie 20 tysięcy osób.

Próbki badane są w 16 laboratoriach w Wielkopolsce, w których od początku pandemii przeprowadzono ponad 308 tysięcy testów.

Transport pacjentów z podejrzeniem zakażenia i zakażeniem Sars-CoV-2 odbywa się na podstawie umów NFZ z 8 podmiotami, które dysponują 9 zespołami.

Obecnie w Izolatorium w Hotelu Ikar przebywa 32 pacjentów na 264 miejsca.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA