Poznań stara się o rządowe dofinansowanie na modernizację kompleksu sportowego dla różnych sekcji Warty Poznań

Autor: A. Karczewska fot. Wielkopolski Urząd Wojewódzki
REKLAMA

Warta Poznań to nie tylko piłka nożna, a szereg innych sekcji sportowych. Niestety, obecnie żadna z nich nie może pochwalić się dogodnymi warunkami do treningu czy rozgrywania spotkań na odpowiednim poziomie na własnym boisku czy hali. Modernizacja obiektów Warty Poznań to koszt ponad 40 mln złotych. Miasto Poznań zwróciło się z wnioskiem do wojewody wielkopolskiego z prośbą o dofinansowanie inwestycji w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Od ponad roku piłkarze Warty Poznań mecze "u siebie" rozgrywają kilkadziesiąt kilometrów dalej - na stadionie w Grodzisku Wielkopolskim. Obiekt przy ul. Droga Dębińska nie spełnia wymogów ani I ligi, ani tym bardziej Ekstraklasy, do której w tym sezonie powrócili Zieloni.

Piłka nożna nie jest jedyną dziedziną sportową związaną z Wartą i niestety, nie jest to jedyna niedofinansowana sekcja. Odpowiednich warunków do treningów czy zawodów nie mają rówież sekcje tenisa, hokeja na trawie czy szermierki.

Dzięki współpracy Warty Poznań S.A., Klubu Sportowego Warta Poznań i Miasta Poznań powstaje projekt gruntownej modernizacji obiektów klubowych. Obejmuje ona zapewnienie odpowiedniej infrastruktury sportowej dla istniejących na terenie kompleksu sekcji - piłki nożnej, szermierki, hokeja na trawie i tenisa ziemnego.

W ramach planowanej inwestycji na stadionie ma zostać wybudowana zadaszona trybuna wraz z zapleczem socjalnym, co umożliwi organizację meczów Ekstraklasy. Prace mają zostać przeprowadzone w taki sposób, by w przyszłości możliwa była dalsza rozbudowa części dla widowni.

Powstać mają również dwa boiska treningowe, w tym jedno ze sztuczną nawierzchnią i zadaszeniem, które będą udostępniane m.in. młodzikom z Akademii Warty Poznań.

W ramach modernizacji powstanie nowa i w pełni wyposażona hala szermiercza, hala gimnastyczna dla hokeistów na trawie, a także nowe korty tenisowe. Całość ma tworzyć kompleksowy obiekt sportowy w centrum miasta.

Planowana inwestycja ma kosztować prawie 43 mln złotych. Miasto Poznań złożyło do wojewody wielkopolskiego wniosek o dofinansowanie w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych, które miałoby wynieść ok. 38 mln złotych.

Wojewoda wielkopolski, Łukasz Mikołajczyk, choć potwierdził, że obiekt jest potrzebny klubowi z tradycjami, to wskazał, że trudno stwierdzić, czy dofinansowanie zostanie przyznane.

Potwierdzam, że miasto już złożyło wniosek w tej sprawie. Dofinansowanie byłoby wielką szansą dla Warty Poznań. Na tym etapie trudno jednak składać jakiekolwiek deklaracje. Teraz kwestia dofinansowania zależy od przygotowanego wniosku, który zostanie rozpatrzony przez komisję powołaną przez premiera Mateusza Morawieckiego oraz od atrakcyjności innych propozycji składanych przez samorządy. W ramach drugiego naboru w ramach Rządowego Fundusz Inwestycji Lokalnych w skali kraju do wydania jest 6 mld zł.
Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski

Wniosek czeka na akceptację. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na połowę listopada. Inwestycja miałaby zostać zrealizowana do 2022 roku.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA