Poznań będzie miał pomnik Przemysła II. MIasto wkrótce ogłosi konkurs

Autor: A. Karczewska fot. UMP
REKLAMA

Za kilka dni Miasto Poznań ogłosi konkurs na projekt pomnika Przemysła II. Monument ma stanąć na Wzgórzu Przemysła. To kolejny element upamiętnienia władcy w Poznaniu i nawiązania do historii miasta, regionu i Polski.

Przemysł II w 1295 roku w Gnieźnie został koronowany na króla Polski, jednak zginął podczas nieudanej próby porwania kilka miesięcy później, na początku 1296 roku. Wpisał się jednak mocno w historię regionu, gdy był księciem poznańskim i wielkopolskim, o czym pamięta się do dziś. Przemysł II był ostatnim męskim przedstawicielem linii Piastów w Wielkopolsce.

W Poznaniu pamięć o tej ważnej postaci jest podkreślana w wielu aspektach. Jest patronem szkół, a w centrum miasta znajduje się Wzgórze Przemysła. W latach 2010-2013 wybudowano tam zamek królewski będący próbą rekonstrukcji zamku, w którym panował Przemysł II w czasach księstwa poznańskiego.

Od lat w Poznaniu istnieje także inicjatywa wybudowania pomnika dla władcy. W 2014 roku przedstawiono jego wstępny projekt. Król jest na nim przedstawiony na koniu (autorem jest artysta rzeźbiarz Robert Sobociński). Zgoda na wzniesienie pomników Przemysła I i Przemysła II została wydana już w 2001 roku.

W lutym 2020 roku Miasto podpisało list intencyjny z fundatorem monumentu upamiętniającego Przemysła II. Z kolei w połowie sierpnia podpisano także porozumienie o współpracy przy przeprowadzeniu konkursu na projekt. Ten ma zostać ogłoszony już za kilka dni – 30 września 2020 roku.

Gdzie ma stanąć pomnik? Naturalnym miejscem wskazanym przez urzędników i część osób zaangażowanych w budowę jest Wzgórze Przemysła, na terenie przed zamkiem królewskim. By było to możliwe, konieczne będzie wcześniejsze uchwalenie zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu.

Proces inwestycyjny zostanie przeprowadzony w 2021 roku przez fundatora lub wskazanego przez niego inwestora. Dopiero wówczas pomnik zostanie wzniesiony i dołączy do atrakcji na terenie miasta.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA