Przedstawiciele polskich miast dyskutowali o polityce senioralnej w czasie pandemii

Autor: A. Karczewska fot. pixabay
REKLAMA

Już po raz trzeci Poznań był gospodarzem spotkania przedstawicieli polskich miast w sprawie polityki senioralnej. Inicjatorem regularnych wymian doświadczeń był prezydent stolicy Wielkopolski, Jacek Jaśkowiak. W tym roku, z uwagi na sytuację epidemiologiczną w kraju, uczestnicy spotkali się w wirtualnej rzeczywistości.

W 2017 roku Jacek Jaśkowiak zaprosił władze polskich miast do wspólnego tworzenia polityki senioralnej. Na zaproszenie odpowiedziało ponad 20 samorządów, w tym przedstawiciele największych miast, takich jak Warszawa, Kraków, Gdańsk czy Łódź. Co roku spotykają się, by wspólnie omówić strategię działań wobec najstarszych mieszkańców.

Spotkania to okazja do wymiany doświadczeń i propozycji rozwiązania problemów dotykających seniorów w miastach. Uczestnicy dzielą się swoimi spostrzeżeniami i pomysłami, a także podsumowują swoje działania w zakresie polityki senioralnej.

Tegoroczne, trzecie już spotkanie, z uwagi na sytuację epidemiologiczną w Polsce odbyło się w formie wirtualnej. Poznań nadal wystąpił jednak w roli gospodarza.

Głównym tematem tegorocznej dyskusji była pandemia koronawirusa i jej wpływ na najstarszych mieszkańców Polski. Reprezentujący Poznań zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski przedstawił zastosowane w stolicy Wielkopolski rozwiązania, które miały na celu pomoc dla najstarszych.

Wskazano na sukces akcji "Zakupy dla seniora", podczas której osoby starsze i z niepełnosprawnościami mogły poprosić wolontariuszy o zrobienie zakupów, w tym żywności, środków czystości i lekarstw. Dzięki temu seniorzy nie musieli wychodzić do sklepów i narażać się na możliwość zakażenia.

Po otrzymaniu szeregu zgłoszeń o tym, jak wiele starszych osób przez pandemię poczuło się samotnych. W tym celu uruchomiono "Telefon Serdeczności", dzięki czemu seniorzy dotknięci negatywnymi skutkami izolacji mogli skorzystać ze specjalnej linii i porozmawiać z wolontariuszami, którzy byli otwarci na rozmowy niemal na każdy temat.

Wiceprezydent wspomniał również o sukcesie akcji "Maseczka Seniorro", podczas której seniorzy szyli maseczki ochronne dla pozostałych seniorów. Akcję wsparło nieodpłatnie wiele wolontariuszy i instytucji. Łącznie przygotowano i wydano za darmo 15 tysięcy maseczek.

Podczas konferencji okazało się, że pozostałe miasta zastosowały podobne akcje, w tym organizacja zakupów dla seniorów i dostarczanie darmowych maseczek. Podkreślono ogromną rolę wolontariuszy, a także organizacji pozarządowych i instytucji oraz firm.

W wielu miastach zdecydowano się również na wsparcie seniorów w obsłudze sprzętu cyfrowego ułatwiającego nawiązywanie kontaktów z bliskimi.  

Samorządowcy wymienili również swoje spostrzeżenia dotyczące stosowania się najstarszych mieszkańców do obowiązujących przepisów i obostrzeń. Zadeklarowano również kontynuację wspólpracy przy tworzeniu polityki senioralnej.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA