"Samolot z talerzem" krąży nad Poznaniem. O co chodzi?

Autor: Codzienny Poznań AK fot. poglądowa/pixabay
REKLAMA

Od rana poznaniacy mogą zauważyć i usłyszeć samolot wojskowy z charakterystycznym radarem wyglądającym jak „talerz” osadzony na maszynie. Krąży nad miastem od kilku godzin i wzbudza powszechne zainteresowanie mieszkańców i turystów. O co chodzi?

Duży samolot z charakterystycznym „talerzem”, czyli radarem AWACS krąży od około godziny 11:00 nad Poznaniem, wzbudzając zainteresowanie, a u niektórych nawet niepokój. Na szczęście, nie ma powodu do obaw. To samolot wojskowy znany jako statek powietrzny wczesnego ostrzegania. Pozwala na wykrywanie innych statków powietrznych (a nad wodą także i morskich). Jego przeloty są dobrze słyszalne zarówno w centrum jak i na obrzeżach miasta.

Okazuje się, że to gość z USA, należący do NATO, a celem jego wizyty są międzynarodowe ćwiczenia Astral Knight 2020, w których biorą udział żołnierze Stanów Zjednoczonych, Polski, Szwecji, Litwy, Estonii i Łotwy.

Przeloty nad miastem związane są ze szkoleniem i zadaniami przygotowanymi dla wojskowych. Towarzyszą mu także przeloty m.in. F-16.

Ćwiczenia Astral Knight 2020 potrwają do 25 września.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA